Co nam zostało po Sierpniu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co nam zostało po Sierpniu?
W sierpniu 1980 doszło do licznych akcji protestacyjnych i masowych strajków, co dało początek trwałym przemianom społeczno-ustrojowym. Strajki zostały zapoczątkowane w lipcu 1980 na Lubelszczyźnie, w Stoczni Gdańskiej w dniach 14-31 sierpnia 1980. Fala strajków objęła cały kraj - razem 200 zakładów z 80 tys. pracownikówFoto: Zenon Mirota/Wikimedia Commons, lic. CC BY-SA 3.0 pl

Pierwsza "Solidarność", ta zrodzona z sierpniowych strajków w 1980 roku, wydaje się dziś zjawiskiem nieomal mitycznym, całkowicie oderwanym od współczesnych realiów.

Posłuchaj

Jakie dziedzictwo pozostawiły nam wydarzenia sierpniowe? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Robotnicy Sierpnia '80 zaczynają niebezpiecznie przypominać wojów spod Grunwaldu, ale to tzw. półprawda. Drugie pół to może jeszcze nie moda, ale zainteresowanie kolejnego pokolenia, które odkrywa na nowo tamte emocje i postulaty. Co nam więc zostało po Sierpniu '80, co wytrzymało próbę czasu, a co pozostaje jedynie w Muzeum Solidarności?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzący: Piotr Legutko
Goście: Elżbieta Ciżewska-Martyńska (socjolog, Uniwersytet Warszawski), Paweł Grad (filozof, Polska Akademia Nauk), Krzysztof Mazur (prezes Klubu Jagiellońskiego)
Data emisji: 30.08.2018
Godzina emisji: 21.09

ml/mk

Polecane