"Imigranci wracają do domu", czyli historia "człowieka naszych czasów"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Imigranci wracają do domu", czyli historia "człowieka naszych czasów"
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/XMike

Co sprawia, że poeta, literaturoznawca i krytyk zaczyna pisać prozę? W dodatku prozę tak dojrzałą i nieoczywistą… "Imigranci wracają do domu" to więcej niż powieść – to jednocześnie opowieść, przypowieść i spowiedź.

Posłuchaj

"Imigranci wracają do domu", czyli historia "człowieka naszych czasów" (Trójkowy chuligan literacki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki Wojciecha Kudyby "Imigranci wracają do domu" Okładka książki Wojciecha Kudyby "Imigranci wracają do domu"

Bohater, Karol Tracz, to "człowiek naszych czasów", anonimowy obywatel Zjednoczonej Europy. Wyemigrował z Polski po stanie wojennym i przez długie lata wiódł w Niemczech życie przeciętnego przedstawiciela klasy średniej. Wylew i częściowy zanik pamięci obracają w gruzy dotychczasowe życie Tracza, a jego przekonanie, jakoby nasz dom był tam, gdzie żyjemy, pracujemy i zarabiamy na chleb, okazuje się fałszywe. Proces rehabilitacji uruchomi wspomnienia zepchnięte w podświadomość i pomoże mu na nowo odkryć siebie.

– Bohaterem książki jest osoba należąca do tzw. generacji solidarnościowej. Bohater wmawia sobie przez wiele lat, że najważniejsza jest praca. Nie są istotne takie sprawy jak przyjaciele czy rodzina. Najważniejsze dla niego są pieniądze. Nie myśli o przeszłości, a żyje teraźniejszością – mówi Wojciech Kudyba, autor książki. 

Dlaczego warto sięgnąć po książkę "Imigranci wracają do domu"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Wojciech Kudyba (pisarz)
Data emisji: 25.08.2018
Godzina emisji: 7.23

mat. prasowe/kw/mk

Polecane