Z Daru Pomorza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z Daru Pomorza
Studio plenerowe radiowej Trójki na pokładzie Daru Pomorza Foto: Magdalena Trzaska/Polskie Radio

Nie pierwszy i (mamy nadzieję) nie ostatni raz nadajemy z Gdyni.

To budujące, że po tylu naszych opowieściach, towarzyszeniu Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdynia, Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych (w Gdyni), Gdynia Design Days, to miasto raduje nas kolejnymi tematami, a przede wszystkim ludźmi, którzy za pomysłami, za miejscami stoją. Nasza radiowa przygoda z tym miastem rozpoczęła się dzięki muzyce i festiwalowi Open'er. To kolejny raz dowodzi, że warto było postawić w tym mieście na trud organizacji największego muzycznego festiwalu w Polsce. A zatem zapraszamy na kolejną odsłonę pod tytułem "Gdynia" :)

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 25 sierpnia >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 25 sierpnia >>>

Odwiedza nas Diana Lenart. Diana jest założycielką festiwalu Open House Gdynia, którego czwarta edycja odbyła się w maju tego roku. Sama koncepcja wykracza poza Gdynię, idea Open House jest międzynarodowa, chodzi o przybliżanie mieszkańcom oraz odwiedzającym miasto tego, co już znają, co chcieliby zobaczyć ponownie i czego nie mieli jeszcze okazji widzieć. Co to oznacza w praktyce? O tym rozmawiamy, ale i wybieramy się na dwie zaproponowane przez Open House Gdynia wycieczki. Pierwsza prowadzi nas do Mini Muzeum "Bankowiec". Przy skrzyżowaniu ulic 3 maja i 10 lutego w Gdyni znajduje się budynek zwany Bankowcem. Jest on uważany za perłę modernizmu gdyńskiego. Zaprojektowany przez Stanisława Ziołowskiego, powstawał w trzech etapach, od 1935 do 1939 roku. W jego skład wchodzi 8 klatek, a każda z nich jest doskonale zachowanym śladem ówczesnej architektury i designu. W ogromnych piwnicach Bankowca mieści się także mini muzeum, którego kustoszem jest Maria Piradoff, a zwiedzającą dla nas - Gabi Darmetko. Drugą jest "droga emigranta". W dwudziestoleciu międzywojennym Gdynia była "oknem na świat" dla tysięcy osób szukających lepszego życia poza Polską. Jednak zanim wsiadło się na statek, płynący na inny kontynent, trzeba było swoje odczekać. Droga emigranta zaczynała się w Grabówku. O tym, z czym zmagali się przyszli emigranci, Gabi Darmetko opowiada Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdyni.

Mamy wrażenie, że w Gdyni wszyscy się znają, przynajmniej wszyscy, którzy działają w szeroko rozumianej kulturze. Nic zatem dziwnego, że zainicjowano HALO Kultura, czyli gdyńskie stowarzyszene powstałe z potrzeby zrzeszenia lokalnych twórców w jedną, silną i głośną całość. "Halo Kultura dąży do stworzenia przestrzeni co-workingowej środowisk twórczych w Gdyni, gdzie oprócz pracy nad nowymi projektami, będziemy wspólnie organizować otwarte wydarzenia kulturalne: wystawy, warsztaty, koncerty, przedstawienia, prelekcje". Co to znaczy? Gdyńscy artyści chcą otworzyć pracownie w podziemiach Miejskich Hal Targowych. Chcą wyremontować stare boksy i stworzyć artystyczne miejsce, otwarte dla każdego. U nas w imieniu grupy występuje Katarzyna Korzeniewska.

To nie koniec spotkań! Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, odwiedza nas, by opowiedzieć (także) o kontrkulturze lat 80., pewnej kultowej składance muzycznej i pomyśle całkiem współczesnym. Monika Domańska zaś reprezentuje Traffic Design. Stowarzyszenie Traffic Design prowadzi działania projektowe i edukacyjne skoncentrowane wokół estetyki i sztuki w przestrzeni publicznej. Od 2011 roku odbywa się w Gdyni festiwal (od tego roku w formule Biennale) oraz re:design realizowany od czterech lat. Start Biennale już 30 sierpnia!

Nie ma co ukrywać, Gdynia dominuje w naszej dzisiejszej audycji. Ale mamy też inne tematy :) 

Znamy już finalistów naszego konkursu TALENTY TRÓJKI 2018 w kategorii Sztuki Wizualne. Jury w składzie: Pola Dwurnik, Stach Ruksza, Monika Szewczyk, Martyna Czech, Agnieszka Obszańska i Mariusz Cieślik intensywnie pracowało i wybrało trójkę artystów, a my ogłaszamy: finalistami TALENTÓW TRÓJKI 2018 w Kategorii SZTUKI WIZUALNE są: NORBERT DELMAN, IRMINA RUSICKA i TOMEK PAWŁOWSKI (fanfary!!!). Dziś opowiada o sobie Irmina Rusicka.

Poza tym Agnieszka Obszańska poleca wyprawę w Beskid Niski, do Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Mówiliśmy o nim nie raz, a Monika Wolańska, dyrektorka uniwersytetu, w 2013 roku została mianowana KULTURYSTKĄ Radiowego Domu Kultury. Miejsce działa pełną parą i po wakacjach rusza z kursem rękodzieła artystycznego. Czego tam nie ma? Tkactwo, haft, koronka, ceramika, rzeźba, wiklina, witraż, formy użytkowe, pisanie ikon... A to nie koniec. O wszystkim u nas opowiada Monika Wolańska. W telefonicznym skrócie mkniemy przez Kielce, Gdańsk i Poznań

Rico Jaźwiński nadaje prosto z Nowej Soli i Festiwalu SOLANIN

na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Gabriela Darmetko
Data emisji: 25.08.2018 
Godziny emisji: 13.08, 14.09

Polecane