Rezydencja i maraton non-fiction

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rezydencja i maraton non-fiction
Spektakl "Nord-Ost" teatru BOTOFoto: Jurek Bartkowski/mat. prasowe

Teatr non-fiction powstaje na pograniczu dziennikarsko-teatralnym. Punktem wyjścia scenariusza spektaklu w teatrze, zwanym też dokumentalnym, są: reportaż, dokument i inne formy dziennikarskie.

Posłuchaj

Zakończenie lata teatralnego 2018 (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

Sopot Non-Fiction Sopot Non-Fiction

To szczególna gałąź teatru, którą od ośmiu lat przybliżają nam Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction. Podczas jego trwania mamy szansę śledzić proces powstawania spektakli, gdyż przez kilka dni twórcy - dramatopisarze/dramaturdzy, reżyserzy oraz aktorzy - pracują nad spektaklami.

Teatr Trans-Atlantyk "California" Teatr Trans-Atlantyk "California", reż. Paul Bargetto (fot. mat. prasowe)

Ich próby czytane prezentowane są podczas maratonu zamykającego festiwal. Są to zazwyczaj zawiązki spektakli, które później najczęściej powstają w różnych teatrach. Od kilku lat w czasie festiwalu mamy szansę także oglądać gotowe przedstawienia. Tak będzie i w tym roku na VII Festiwalu Non-Fiction między 26 sierpnia i 1 września. My obserwujemy i wspieramy festiwal niemal od początku, zapraszając do TPK.

"Dziewczyny opisują świat", reż. Aleksandra Jakubczak "Dziewczyny opisują świat", reż. Aleksandra Jakubczak (fot. mat. prasowe)

W audycji koncentrujemy się na prezentacji grup, które podczas trwania rezydencji pracują nad "przywiezionymi" do Sopotu tematami. Opis tego festiwalu jest skomplikowany, bo też jest to jedyny tego rodzaju festiwal u nas, dający szansę poznać "work in progress". Festiwal zamyka zarazem symbolicznie lato, które w kurorcie ma także swoją odsłonę teatralną. Wydawałoby się, że temat, jak na czas wakacji w tym miejscu, zbyt trudny, a jednak… Od lat na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, ostatnio również w BOTO, pod koniec sierpnia gromadzą się  "tłumy" chętnych uczestniczyć w festiwalu.

00 Teatr Nowy Kraków "Nieważkość", reż. Wojciech Faruga (fot. Natalia Kabanow) 00 Teatr Nowy Kraków "Nieważkość", reż. Wojciech Faruga (fot. Natalia Kabanow)

W tym roku, obok wspomnianych prac warsztatowych, zostaną pokazane 4 powstałe od ubiegłego roku spektakle i o nich również mówimy. Naszymi gośćmi są współ-kuratorzy programu Sopot Non-Fiction: w studiu Trójki – Roman Pawłowski oraz w studiu Radia Gdańsk – Adam Nalepa. Towarzyszy nam również Julia Lewandowska, współpracująca z nimi od początku.

Polski Teatr Tańca „No more tears”, reż. Iwo Vedral (fot. Andrzej Grabowski) Polski Teatr Tańca "No more tears", reż. Iwo Vedral (fot. Andrzej Grabowski)

Non-Fiction – to niewielki festiwal, swoiste wyzwanie w mieście, w którym słowo "festiwal" nie jest "niewinne". Przypadek sprawił, że spotykamy się w noc po… "Sopot 68 Re-Make", czyli koncercie, który odbył się w Operze Leśnej w 50 lat po historycznym VIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Historycznym, gdyż w momencie jego rozpoczęcia wojska Układu Warszawskiego wkroczyły do Czechosłowacji. Michał Walczak wyreżyserowal koncert-widowisko "dekonstruujące" tamten festiwal. Od 1968 roku powstało w Sopocie mnóstwo festiwali o różnym charakterze, z których najmniejszy może (niewielki jego fundusz) jest Sopot Non-Fiction.

Lato rozpoczynaliśmy XVIII Festiwalem Dwa Teatry. Kończymy symbolicznie Sopot Non-Fiction. To już tradycja.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Natalia Grzeszczyk

Data emisji: 24.08.2018
Godzina emisji: 0.05

Polecane