Hybrydowa muzyka Projektu Arboretum

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Hybrydowa muzyka Projektu Arboretum
II Projekt ArboretumFoto: Jacek Raniowski/mat. prasowe

Ola Turkiewicz i Jacek Górski to pomysłodawcy, twórcy i wykonawcy Projektu Arboretum. W Trójce mówili, co skłoniło ich do sięgnięcia do tradycyjnej muzyki, poezji i legend.

Posłuchaj

Czym jest Projekt Arboretum? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Maciej_Zembaty_1200.jpg
Zembaty humor

Na czym polega "hybrydowe" potraktowanie tej twórczości? Koncerty w Mrągowie, które odbyły się 3 i 4 sierpnia tego roku, przypieczętowały piąte urodziny Projektu Arboretum, a 15 sierpnia ten sam duet Turkiewicz-Górski organizuje "Koncert Niepodległości" (to osobna, choć pokrewna sfera działalności) u polskich Tatarów w Kruszynianach. 

– Słowo "arboretum" pochodzi z łaciny i ma podwójne znaczenie. Jeżeli spojrzymy na to z punktu widzenia biologicznego, to jest to ogród botaniczny, który przechowuje drzewa. Jednak w genealogii "arboretum" to po prostu nasze korzenie, nasza historia – mówił Jacek Górski. 

– To poszukiwania, sięganie do źródeł. Odnajdujemy śpiewniki, w których są zapisy nutowe pieśni mazurskich. Generalnie to kultura, która praktycznie zanikła. Dziś nie ma już prawdziwych odtwórców, którzy potrafili zaśpiewać te pieśni – dodała Ola Turkiewicz.

Czym charakteryzuje się tradycja i kultura mazurska? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzący: Justyna Godz i Janusz Deblessem
Goście:
 Ola Turkiewicz, Jacek Górski (pomysłodawcy, twórcy i wykonawcy Projektu Arboretum), Wojciech Darski (poeta i przewodnik z Giżycka)
Data emisji: 13.08.2018
Godzina emisji: 21.07

kw/mk

Polecane