Wiceprezes WOPR: brakuje szacunku do wody

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wiceprezes WOPR: brakuje szacunku do wody
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bogdan Wankowicz/shutterstock.com

– Największym problemem jest pewien zastój obowiązku nauki pływania w szkołach podstawowych – powiedział w "Pulsie Trójki" wiceprezes zarządu WOPR Paweł Błasiak, kometując liczbę utonięć w polskich akwenach. 

Posłuchaj

Od czego zależy nasze bezpieczeństwo nad wodą? (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W tym sezonie w Polsce utonęło już ponad 300 osób, a tylko w ubiegły weekend odnotowano 30 utonięć. Liczba ofiar rośnie, maleje za to liczba strzeżonych kąpielisk i ratowników nad wodą. Dlaczego tak się dzieje?

– Kąpieliska to duży wydatek finansowy i duży wydatek organizacyjny – powiedział Paweł Błasiak. Zwrócił uwagę, że prawo wodne, które się zmieniło, wymaga organizacji kąpielisk już właściwie w październiku, listopadzie poprzedniego roku. – Jeśli ktoś nie wyrobił się z dokumentacją, procedurą, to nie jest w stanie otworzyć kąpieliska – stwierdził. Dodał, że nawet jeśli są kąpieliska, to niektórzy wolą iść kąpać się gdzieś obok. – W Łebie jest dziewięć plaż strzeżonych, jest gdzie się kapać, a najwięcej akcji jest poza nimi – wskazał. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jego zdaniem największym problemem jest "pewien zastój obowiązku nauki pływania w szkołach podstawowych". Jak wyjaśnił, nie chodzi nawet o to, żeby nauczyć dzieci pływać, ale nauczyć szacunku do wody. – Dzieci się nie nauczyły, dorosły, nie przekazały tego swoim dzieciom – ocenił Paweł Błasiak.

– Kłopoty z ratownikami są wszędzie – przyznał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Dodał, że miasto odpowiednio wcześniej zajęło się tym tematem i udało się uruchomić, zgodnie z uchwałą rady miasta, pięć kąpielisk. Wskazał, że zorganizowanie i finansowanie kąpielisk to zadanie własne gminy. 

Czy polscy ratownicy "uciekają za granicę"? Kto płaci za ich szkolenie? Ile kosztuje utrzymanie kąpielisk i co musi się znajdować na ich wyposażeniu? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: Piotr Błasiak (WOPR), Piotr Grzymowicz (prezydent Olsztyna)
Data emisji: 10.08.2018
Godzina emisji: 17.45

fc/mk

Polecane