To oni dbają o nasze bezpieczeństwo. Poświęcenie polskich ratowników

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
To oni dbają o nasze bezpieczeństwo. Poświęcenie polskich ratowników
zdjęcie ilustracyjneFoto: kaboompics/Pixabay.com

Od kilku lat w Polsce brakuje ratowników wodnych. Płace są dość niskie, praca sezonowa, na umowy zlecenia, a presja i odpowiedzialność – ogromne.

Posłuchaj

Jak jest codzienność pracy ratowników wodnych? (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

pływanie kolko ratunkowe 1200.jpg
Czy każdy powinien umieć pływać?

Polscy ratownicy to często studenci lub wolontariusze, dla których ratownictwo jest pasją, nie głównym zawodem. Ci, którzy chcą zarobić – wyjeżdżają za granicę nawet do USA czy Australii. Z kolei do nas przyjeżdżają ratownicy zza wschodniej granicy – z Białorusi i Ukrainy. 

O trudach pracy ratownika opowiadali m.in. panowie Bartek i Piotr, pracujący jako ratownicy nad podwarszawskim Zalewem Zegrzyńskim. Teren kąpieliska jest wyznaczony, wciąż jednak, jak przyznają ratownicy, ktoś wypływa dalej. – Kolor wody nie jest niebieski jak na filmach. W momencie, kiedy wystaje delikatnie tylko czubek głowy, nie jesteśmy w stanie zobaczyć takiej osoby – mówi jeden z rozmówców Olgi Mickiewicz.

Ratownik zwraca uwagę, że zagrożenie dla osób kąpiących się może stanowić nie tylko woda, ale także inne osoby korzystające z akwenu i pływające np. motorówką czy łodzią. Największym jednak problemem i przyczyną setek dramatów nad wodą są brawura i alkohol.

***

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Trudny los polskiego ratownika" 
Autorka reportażu: Olga Mickiewicz 
Data emisji: 7.08.2018
Godzina emisji: 18.43

gs/kw

Polecane