Jak zdobywa się najwyższe szczyty świata?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak zdobywa się najwyższe szczyty świata?
Łańcuch górski KarakorumFoto: Siriwatthana Chankawee/Shutterstock.com

Po zdarzeniach tej zimy w Himalajach i Karakorum, w trakcie zimowego zdobywania K2 i Nangi Parbat, nasza uwaga skupiła się na wspinaczach, którzy próbują swoich sił w górach wysokich.

Posłuchaj

Co fascynuje ludzi we wspinaczce wysokogórskiej? (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

O nich, o górach i decyzjach podejmowanych na ścianach najwyższych szczytów świata, pisze Rafał Fronia w książce "Anatomia góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami".

– W górach zawsze zostawia się część siebie. Czasem jest to zdrowie, czasem relacje międzyludzkie z kolegami z ekipy. My popełniamy błędy. Każdy sam wybiera metodę, którą chce się wspinać na wysokie góry. Każdy błąd, nawet niezawiniony, może być nieodwracalny – mówi himalaista.  Ja tego mojego życia górom nie oddam  dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także następujące tematy:

  • Jukon w północnej Kanadzie to rozległe przestrzenie zamieszkałe przez garstkę ludzi. Na miejsce chce pojechać Tomasz Paterski, który planuje własnoręcznie zbudować tam chatę traperską i w głuszy spędzić samotnie rok. Obecnie jest w trakcie przygotowań.
  • W trakcie fali upałów szansa na powstanie pożarów jest bardzo wysoka. Po tragicznych wydarzeniach w Grecji, gdzie zginęło ponad 90 osób, w tym wielu turystów, warto zadać sobie pytanie, co możemy zrobić, by podczas wakacji w sytuacji podbramkowej wyjść cało z opresji.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: Rafał Fronia (himalaista i uczestnik zimowej wyprawy na K2), Tomasz Paterski (instruktor survivalu), Przemysław Rembielak (strażak, specjalista ds. bezpieczeństwa)
Data emisji: 5.08.2018
Godzina emisji: 8.07

ml/mk

Polecane