Rzeź Woli. "Zbrodnia przeciwko ludzkości"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rzeź Woli. "Zbrodnia przeciwko ludzkości"
Prezydent Andrzej Duda składa kwiaty przy tablicy upamiętniającej Polaków zamordowanych na warszawskiej WoliFoto: PAP/Radek Pietruszka

– To jest największa zbrodnia na ludności cywilnej w czasie II wojny światowej – tak o Rzezi Woli mówiła w "Pulsie Trójki" Hanna Radziejowska z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. 

Posłuchaj

Hanna Radziejowska o Rzezi Woli (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Rzeź mieszkańców stołecznej Woli trwała od 5 do 7 sierpnia 1944 r. W masowych egzekucjach zginęło – według różnych szacunków – od 40 do 60 tys. mieszkańców dzielnicy. Ludność była rozstrzeliwana, a ciała zabitych palono. Eksterminacja na dużą skalę zakończyła się 7 sierpnia, jednak w mniejszym stopniu trwała aż do 12 sierpnia, kiedy gen. Erich von dem Bach-Zelewski wydał zakaz mordowania ludności cywilnej.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Hanna Radziejowska podkreśliła w radiowej Trójce, że Rzeź Woli jest bezpośrednio związana z datą wybuchu Powstania Warszawskiego. – Trzeba pamiętać, że to, co się dzieje na Woli od 5 sierpnia, czyli od momentu, kiedy oddziały niemieckie rozpoczynają szturm od zachodu, to realizacja rozkazu Hitlera, który został wydany 2 sierpnia, że cała Warszawa ma zostać zniszczona, a wszyscy mieszkańcy mają zostać wymordowani – zaznaczyła.

– Adolf Hitler chciał, żeby Warszawa tak zniszczona była przykładem dla Europy – co się stanie, jeżeli będzie się buntować. Rzeź Woli to jest taki moment, kiedy widzimy w stu procentach realizowany ten rozkaz. To zbrodnia przeciwko ludzkości – powiedziała Radziejowska.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: Hanna Radziejowska (Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego)
Data emisji: 01.08.2018
Godzina emisji: 17.51

aj/ml

Polecane