Kolonie francuskie 7

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kolonie francuskie 7

Kolonie francuskie 7

Don Nino (znany także jako Nicolas Laureau) wychowywał się między Europą i Ameryką. Jego twórczość kształtowały bardzo różnorodne doświadczenia.

Od ponad 10 lat koncertuje z grupą nlf3[trio], w której skład wchodzą oprócz niego jeszcze Ludovic Morillon i Fabrice Laureau. W założonej wspólnie wytwórni Prohibited Records wydali w 2003 album „viva!”. Czerpiąc z jazzu lat 70., afrobeatu i eksperymentalnego rocka, przy użyciu nowoczesnych samplerów udało im się stworzyć nową, świeżą jakość w muzyce elektronicznej.

Instrumentalne poszukiwania nie wystarczają jednak Nicolasowi Laureau. Pierwsza solowa płyta artysty: „Real seasons, make seasons” (2001) to kolekcja utworów, które powstały przy okazji innych projektów. „Coś pomiędzy intymnym dziennikiem a podręcznikiem alchemii” -  pisano o tym albumie, na którym słychać inspirację miejskim folklorem, bossanovą i jazzem. Laureau okazał się też świetnym autorem tekstów – prostych, ale poetyckich. Nagrania realizował brat Nicolasa – Fabrice, współpracujący również z Yannem Tiersenem, Francoiz Breut, Shannon Wright czy Dirty Three.
Drugi album – „On the Bright Scale” (2004) powstawał w niezwykłych warunkach. Świeżo upieczony ojciec Don Nino odizolował się od świata na kilka miesięcy i w swoim salonie zajął się pisaniem, komponowaniem, aranżacją i nagrywaniem piosenek. Powstała płyta bardzo intymna i … magiczna (to słowo często pojawia się w opisach jego muzyki).

Kilka miesięcy temu światło dzienne ujrzał trzeci album artysty „Mentors Menteurs!”, a magazyn muzyczny  „Les Inrockuptibles” napisał - „Świetny autor piosenek zaskakuje nas zestawem pikantnych przeróbek”.  W tym zestawie, między innymi, nowe wersje „Ces petits riens” Serge’a Gainsbourga, „A day In life”  Beatlesów i „Like a virgin” Madonny. Płyta jest zwieńczeniem ponad trzyletnich zmagań z oryginalnym materiałem.

Z pewnością warto posłuchać!

Herve Paul – Né en province
Koko von Nappo - Polly
Mademoiselle K – Ça me vexe
Abd Al Malik – Gibraltar
Oxmo Puccino & The Jazzbastards – Perdre et gagner
Don Nino – Seasons, Seeds, Seas
Don Nino – She’s Back In Town
Prohibition – Glaring
Serge Gainsbourg – Ces petits riens
Don Nino – Ces petits riens (Serge Gainsbourg)
Don Nino – Like A Virgin (Madonna)
Serge Gainsbourg – Tatoue Jeremie

Polecane