"Marzi", czyli opowieść uniwersalna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Marzi", czyli opowieść uniwersalna
Fragment okładki komiksu "Marzi"Foto: mat. promocyjne

Marzi to dziewczynka dorastająca w bloku z wielkiej płyty w PRL. Jej perypetie opisała w zatytułowanym jej imieniem komiksie Marzena Sowa.

Posłuchaj

Autobiograficzna ilustracja lat 80., czyli "Marzi" (ABC popkultury - zestaw powiększony/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka komiksu "Marzi. Dzieci i ryby głosu nie mają" Okładka komiksu "Marzi. Dzieci i ryby głosu nie mają"

Dorosły czytelnik w Polsce może potraktować "Marzi" jak wehikuł czasu, który przenosi go do krainy wspomnień z dzieciństwa, dla obcokrajowców tytuł ten wydaje się być doskonałą prezentacją życia w Polsce lat 80. ubiegłego wieku, a dla najmłodszych, bo w końcu i tacy mogą po ten komiks sięgnąć, to historia ich rówieśniczki, która ma te same problemy i marzenia, choć żyje w zgoła odmiennym świecie.

– "Marzi" jest wydawana we Francji już od kilkunastu lat. Dla mnie jednak, najważniejsze jest pierwsze wydanie zagraniczne, bardzo moje, bo polskie. Obecnie ukaże się nowe wydanie w formie kompilacji. Czasem mam wrażenie, że komiks ten dociera przede wszystkim do osób z mojego pokolenia, które może się z tą historią identyfikować. Zaskakuje mnie jednak, że często najmłodsi czytelnicy odnajdują w tym coś znajomego. Mówią, że rodzice, albo dziadkowie opowiadali o tym, co znalazło się na kartach "Marzi" – mówi autorka.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której ponadto:

  • Stanisław Święcicki opowiada o tworzeniu fabuły do gier komputerowych;
  • Kaja Szafrańska i jej podróż przez USA śladami seriali.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Autorka materiału dodatkowego: Wioletta Myszkowska 
Goście: Marzena Sowa (scenarzystka komiksowa, autorka autobiograficznego cyklu o Marzi), Stanisław Święcicki (CD Projekt Red, główny scenarzysta gier "Cyberpunk 2077" i "Wiedźmin" ), Kaja Szafrańska (autorka serialowego vloga jakbyniepaczeć)
Data emisji:
29.07.2018
Godzina emisji: 12.07

ml

Polecane