Czy Syria stanie się protektoratem Rosji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Syria stanie się protektoratem Rosji?
Spotkanie Trump-PutinFoto: PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN

Brytyjski tygodnik "The Spectator" napisał, że USA, Rosja oraz Izrael osiągnęły porozumienie w sprawie konfliktu w Syrii – jest nim utrzymanie przy władzy obecnego prezydenta tego kraju Baszara el-Assada.

Posłuchaj

Jaka będzie polityczna przyszłość Syrii? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Autor tekstu – nawiązując do spotkania Donalda Trumpa i Władimira Putina w Helsinkach – pisze, że "umowa jest już zawarta", "Assad pozostanie", a "Syria stała się rosyjskim protektoratem". "Na szczycie uzgodniono potrzebę trwałego zawieszenia broni między Syrią i Izraelem; rząd syryjski zaoferuje gwarancje dotyczące bezpieczeństwa państwa żydowskiego"  czytamy w konserwatywnym tygodniku. "Zachód musi się pogodzić z faktem, że przez lata wspierał przegrywającą stronę" w syryjskim konflikcie – konstatuje autor. 

– Gdyby prawdziwe okazały się takie ustalenia między Trumpem i Putinem oraz rozmowy z Netanjahu, który bardzo często podróżuje do Moskwy, brzmiałoby to bardzo rewolucyjne. Jeśli jednak rozłożymy problem na czynniki pierwsze, otrzymamy całkiem logiczne rozwiązanie, zwłaszcza z punktu widzenia Izraela i USA – mówi Marcin Żyła z "Tygodnika Powszechnego".

Gość Dariusza Rosiaka przypomina, że "jeszcze parę lat temu Zachód zastanawiał się, czy nie interweniować w Syrii". – Dziś wygląda na to, że historia się powtarza. Okazuje się, że z tyranem można się dogadać, że jego obecność – nawet jeśli jest oskarżany o używanie broni chemicznej – jest ostatecznie rozwiązaniem satysfakcjonującym wszystkich wokół – podkreśla Marcin Żyła.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy również inne tematy:

  • Unia Europejska i Japonia podpisują największy w historii UE układ o wolnym handlu. Czy da się uciec przed amerykańskim protekcjonizmem?
  • Czego chciał i co uzyskał Władimir Putin od Donalda Trumpa?
  • Nowe prawo o narodowości stwierdza, że Izrael to państwo Żydów. Czy to oczywistość, czy podstawa do dyskryminacji izraelskich Arabów i innych narodów?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: 
Ignacy Morawski (ekonomista, SpotData.pl), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Marcin Żyła (dziennikarz, "Tygodnik Powszechny"), Witold Jurasz (Ośrodek Analiz Strategicznych), Jarosław Kociszewski (dziennikarz, Wirtualna Polska)
Data emisji: 21.07.2018 
Godzina emisji: 15.07

PAP/mk

Polecane