"Dziewczynka z zapalniczką". Komisarz Rudolf Heinz powraca

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dziewczynka z zapalniczką". Komisarz Rudolf Heinz powraca
Zdjęcie ilustracyjneFoto: SofieZborilova/Pixabay

Początek wakacji to czas, gdy pojawiają się nowe polskie kryminały. I właśnie ukazał się kolejny z nich – "Dziewczynka z zapalniczką" Mariusza Czubaja, piąty tom cyklu o Rudolfie Heinzu, komisarzu z Katowic.

Posłuchaj

Mariusz Cieślik poleca książkę "Dziewczynka z zapalniczką" (Przodownicy lektury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W sylwestra 2010 roku zostaje zamordowany przyjaciel i dawny mentor bohatera książki. W tym samym czasie z więzienia wychodzi niejaki Fryzjer, psychopatyczny przestępca, którego kilka lat wcześniej schwytali Rudolf Heinz i jego przyjaciel. Pod celą odgrażał się, że zemści się na policjantach. Zazwyczaj nikt takich gróźb nie bierze poważnie, ale w tym wypadku doszło do zabójstwa. Do tego okazuje się, że cała sprawa ma drugie dno.

– Los autorów kryminałów nie jest lekki. Większość zbrodni i przestępstw jest najzupełniej prosta. Zabójcami są najczęściej członkowie rodziny, a do przemocy dochodzi w banalnych okolicznościach. Dlatego książki kryminalne są pełne paradoksów. Tak jest też w przypadku "Dziewczynki z zapalniczką". Z jednej strony zbrodnie, do których dochodzi w powieści, nigdy się nie zdarzą, bo mają zbyt skomplikowane tło psychologiczne, a jednocześnie wielką wartością tej powieści jest bliskość realiom – ocenia Mariusz Cieślik.

Co wspólnego ma powieść z baśnią "Dziewczynka z zapałkami" Hana Christiana Andersena? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 18.07.2018
Godzina emisji: 10.14

abi/mk

Polecane