Wielkie małe plany

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielkie małe plany
Plakat promujący wystawęFoto: mat. prasowe

Jane Jacobs – Audioriver – Bartolomeo Koczenasz – 100cznia – Globaltica – Linda Polman – Słąwek "Zbiok" Czajkowski.

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska poleca akcję... "Dar Krakowian dla Pomorzan"! To akcja artystyczna, w ramach której powstaje rzeźba Księżyca wg. projektu krakowskiego artysty Bartolomeo Koczenasza. Dzieło realizowane będzie przy aktywnej współpracy artysty z mieszkańcami Krakowa, następnie przetransportowane Wisłą do Gdańska, gdzie stanie w przestrzeni publicznej. Aktualnie (do 22 lipca) trawa ekspozycja Księżyca pod Wawelem i wspólna praca z mieszkańcami, nanoszenie fotografii (portretów rodzinnych) nadesłanych przez mieszkańców na powierzchnię księżyca. Później Księżyc będzie przetransportowany tradycyjnym galarem wiślanym do Gdańska i tam uroczyście wręczony mieszkańcom Pomorza. W trakcie 4-tygodniowego spływu, którego uczestnikami będzie grupa krakowskich artystów i pasjonatów Wisły, każdego wieczoru świecący Księżyc będzie prezentowany nad brzegiem małych miejscowości ale i dużych miast jak Puławy, Warszawa, Sandomierz, Kazimierz nad Wisłą, Toruń i Płock. Ponadto odbędą się plenery i spotkania z mieszkańcami i twórcami mieszkającymi nad brzegiem Wisły.

Tu można wysłuchać pierwszej godziny RDK z 14 lipca >>>

Tu można wysłuchać drugiej godziny RDK z 14 lipca >>>

Agnieszka Szydłowska nie może się rozstać z Trójmiastem. Dlatego wspólnie z Jakubem Knerą poleca cykl koncertów, które do końca wakacji, bezpłatnie, można oglądać w gdańskiej 100czni. Pod szyldem Nowa idzie od morza zagrają między innymi Janka, Syny, Nagrobki i Popsysze.


Plakat promujący festiwal Globaltica Plakat promujący festiwal Globaltica

Goście, goście! Tak, znad morza :) Zapraszamy na nadchodzącą, kolejną edycję festiwalu Globaltica. To festiwal, którego głównym celem jest pokazywanie wielokulturowości, zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami. Co ważne, na festiwalu nie zobaczymy tych tradycji w "muzealnej" formie, zobaczymy raczej żywotność kulturowych inspiracji, odnajdziemy te obszary, gdzie kulturowe korzenie spotykają się ze współczesnością, gdzie to, co osadzone w tradycji, staje się pożądane we współczesnej kulturze. Zapraszani muzycy ocalają tradycje od zapomnienia, czerpią z korzeni, by zaprezentować je we współczesnej odsłonie – oryginalne połączenia muzyczne to znak firmowy wielu zespołów, jakie zaprezentowały się w ciągu poprzednich edycji Festiwalu Globaltica. Głównym obszarem działania jest muzyka, jednak festiwal prezentuje także twórczość z innych dziedzin, takich jak literatura, sztuki plastyczne, fotografia czy film. W naszym studiu Ewa Lamża.

Zaglądamy na teren dawnych Zakładów Graficznych w Warszawie (ul. Miedziana 11), a tam w Domu Słowa Polskiego czeka wystawa "Nobody Club: No man is an Island" Sławka "Zbioka" Czajkowskiego. "No man is an Island jest o uczuciu kapitulacji przed rzeczywistością. Co to znaczy? Mimowolnie uczestniczymy w wyścigu o coś czego właściwie nie chcemy, a kiedy potrzebujemy jest to niewyobrażalnie odległe. Wszystko gdzieś pędzi, śpieszy się, chce być kimś, obija w pośpiechu i pogoni sukcesu osobno. To wystawa w ramach projektu artystycznego Nobody Club. Nobody Club powstał z myślą o wszystkich, dla których nie ma nadziei. Inicjatywa duetu DWA ZETA (Sławek ZBIOK Czajkowski i Karolina Zajączkowska) podejmują dyskusję w miejscu, w którym zaczyna się przygoda z życiem artystycznym.  Wychodzi od kiepskiej sytuacji finansowej artystów wyzyskiwanych przez instytucje oraz braku perspektyw na zabezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie są to zresztą warunki funkcjonowania charakterystyczne wyłącznie dla środowiska artystycznego, lecz stanowią codzienność dla wielu. Dla wszystkich i dla nikogo DWA ZETA otwiera grupę wzajemnego wsparcia i aprobaty. Ze ZBIOKIEM rozmawia Agnieszka Obszańska.

Okładka książki "Laleczki skazańców" Lindy Polman Okładka książki "Laleczki skazańców" Lindy Polman

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Poznań, Szklarską Porębę i Katowice. Z Janem Niebudkiem czytamy "Laleczki skazańców" Lindy Polman. I słuchamy samej autorki. Holenderska reporterka opisuje w książce skomplikowaną sytuację teksańskich skazańców na tle amerykańskiego systemu karnego. Na początku rozmawia z kobietami, które zdecydowały się na małżeństwo z osadzonymi w celach śmierci, szybko jednak opowieść wychodzi poza mury więzienia i staje się opowieścią nieprzewidywalną i wielowymarową...

Anna Dudzińska przybliża nam (wspólnie z Grzegorzem Piątkiem) niezwykłą kobietę – Jane Jacobs. A przy okazji książkę "Wielkie małe plany", czyli wybór 37 esejów, przemówień, polemik, wywiadów i reportaży przygotowany z okazji stulecia urodzin autorki, uzupełniony obszernym tekstem biograficznym oraz kalendarium życia i twórczości.

FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaJan Niebudek
Data emisji: 14.07.2018 
Godziny emisji: 13.08, 14.08

Polecane