Józefa Szajny podróże z teatrem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Józefa Szajny podróże z teatrem
Józef Szajna (23.03.01)Foto: PAP/Jerzy Paszkowski

24 czerwca minęła dziesiąta rocznica śmierci Józefa Szajny, jednego z najwybitniejszych artystów świata teatru i sztuki. O jego wkładzie w rozwój teatru rozmawialiśmy z Łukaszem Szajną, synem artysty.

Posłuchaj

Wspomnienie Józefa Szajny (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Podczas Biennale Sztuki w brazylijskim Sao Paulo w 1989 roku krytycy uznali go za jednego z pięciu największych artystów XX wieku. Gościł często także w Trójce. W ostatnich latach życia na naszej antenie dzielił się swoimi refleksjami i doświadczeniami w ramach cyklu "Myśl dnia". 

Gość audycji  syn artysty – mówił, że jego ojciec podróżował z teatrem.  Jak się widzi to wszystko razem, to robi kolosalne wrażenie, bo tu jest i Izrael, i Moskwa, i Francja, i Anglia. Ojciec podróżował z teatrem i jego spektakle otwierały festiwale m.in. w Nancy. Wwyróżniały się one swobodą, różniącą jego język scenograficzny od konwencjonalnych przedstawień tzw. teatru pudełkowego – mówił Łukasz Szajna.

W audycji rozmawialiśmy także z Katarzyną Napiórkowską, twórczynią i właścicielką galerii sztuki, oraz jej córką, dr Justyną Napiórkowską, historykiem sztuki, które przez wiele lat współpracowały z Józefem Szajną między innymi przy organizacji wystaw artysty. W tej chwili przygotowują wystawę prac profesora w galerii w Brukseli. W audycji usłyszeliśmy też wybrane z archiwum Trójki wypowiedzi prof. Józefa Szajny.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Barbara Marcinik, Elżbieta Korczyńska
Gość: 
Łukasz Szajna (syn Józefa Szajny, malarz, grafik, performer, kurator wystaw), Katarzyna Napiórkowska (twórczyni i właścicielka galerii sztuki), Justyna Napiórkowska (historyk sztuki) 
Data emisji: 17.07.2018
Godzina emisji: 21.11

kw/abi

Polecane