Error Error

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Error Error
"Radiowy dom kultury" nadaje z Gdyni: Agnieszka Obszańska i Agnieszka Szydłowska Foto: Polskie Radio

Jesteśmy w Gdyni. W tym cudownym momencie, gdy miasto pęka od festiwalowiczów. Muzyka wieczorem – w dzień Gdynia Design Days!


Gdynia Design Days, mat. prasowe Gdynia Design Days, mat. prasowe

Siedzimy i patrzymy na ludzi zwiedzających wystawy Gdynia Design Days, same spędziłyśmy tu kilka godzin wczoraj, jeszcze przed otwarciem imprezy. Nie po raz pierwszy zapraszamy na festiwalowe wydarzenia, nasze wyprawy do Gdyni o tej porze roku zawsze miały "designerski" wątek. Ale dzisiaj, po raz pierwszy, nadajemy audycję z gościnnych progów festiwalu i czynimy z niego temat przewodni. A jest o czym rozmawiać, nasz program wypełniają spotkania z gośćmi odpowiedzialnymi za kształtowanie programu GDD. 

Tu można wysłuchać pierwszej godziny audycji z 7.07.2018 >>>

Tu można wysłuchać drugiej godziny audycji z 7.07.2018 >>>


Gdynia Design Days Gdynia Design Days, mat. prasowe

Wystawa "Error. Czy chcesz kontynuować?" stawia pytanie o rolę technologii w naszym życiu. To, że zrosła się z nami, już wiemy. Co z tego wynika oraz co mogą zaproponować projektanci – to sprawdzimy. Równowaga pomiędzy rzeczywistością cyfrową a analogową – nieosiągalny ideał czy realistyczny cel? Na wystawie "(Nie)ożywione" pada pytanie: czy przedmiot mógłby wyrosnąć zamiast być wyprodukowany? Oraz szeroko rozważane są zagadnienia niewykorzystywanych zasobów – co można zrobić "z resztek"? Można, można wiele… A propos wszystkiego i nadmiaru – wystawa "Overload/Przeciążenie" jest zbiorem krytycznych projektów, swoistym "rachunkiem sumienia". Od rzeczywistości – w jej najboleśniejszym wymiarze – nie ucieka wystawa "Empatia, teraz!". Pokażemy, że ta umiejętność może pomóc w tworzeniu lepszych rozwiązań dla ponad 65 milionów zmuszonych do opuszczenia swoich domów migrantów i uchodźców, których jest obecnie więcej niż po II wojnie światowej. Przyjrzymy się również problemom poszkodowanych przez katastrofy naturalne, których liczba w 2016 roku przekroczyła 550 milionów i prawdopodobnie będzie nadal rosła w wyniku postępujących zmian klimatycznych. Nie zapomnimy także o milionach mieszkańców największych miast, którzy ze względu na rosnące ceny nieruchomości mają coraz większe problemy ze znalezieniem godnego lokum. Wystaw jest oczywiście więcej! 


Gdynia Design Days, mat. prasowe Gdynia Design Days, mat. prasowe

Naszymi gośćmi byli: Paulina Kisiel – kierownik festiwalu Gdynia Design Days, Izabela Bołos, Michał Bachowski, Małgorzata Knobloch, Dorota Stępniak i Agnieszka Jacobson-Cielecka.

Co poza tym? Agnieszka Obszańska poleca skok na Podlasie, do Czeremchy na XXII Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza". Tym razem w Czeremsze zaprezentuje się kilkanaście zespołów muzycznych z Polski, Dani, Gruzji, Mołdawii, Węgier, Białorusi, Ukrainy, a do tego jeszcze pokazy sztuki ludowej, to także spektakle, warsztaty rękodzielnicze, muzyczne, taneczne, kulinarne, wystawy, pokazy filmów. Festiwal w dniach 20-22 lipca, u nas opowie o nim Barbara Kozub-Samosiuk. Agnieszka Szydłowska wybrała festiwal Membrana – wyjątkowe spotkanie w zakolu rzeki Świder, połączone z opowieściami o ludziach, czasie, rzece i muzyką! Już 8 lipca, w niedzielę. Michał Margański przynosi nowe wiadomości o Audioriver 2018, a Ryszard Jaźwiński nadaje z augustowskiego Kinogrania

na FB 24/7

do usłyszenia, ze słonecznej Gdyni!

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaMichał Margański
Data emisji: 30.06.2018 
Godziny emisji: 13.07, 14.08

Polecane