Polityczny spór o komisję śledczą ds. wyłudzeń podatku VAT
2018-07-07, 11:07 | aktualizacja 2018-07-07, 14:07
Sejm powołał komisję śledczą do spraw wyłudzeń podatku VAT. Co myślą o nowej komisji politycy zaproszeni przez Beatę Michniewicz do audycji "Śniadanie w Trójce"?
Posłuchaj
Barbara Dolniak (.Nowoczesna) mówiła w radiowej Trójce, że został rok do wyborów i zakres tematyczny komisji został okrojony tak, by w żadnym stopniu nie zaszkodzić PiS. – Jeżeli mamy coś rozstrzygać i oceniać, to musimy to robić w sposób rzetelny. Inaczej dojdzie do sytuacji takiej, że rzetelnie nie wyjaśnimy tematu, skoro nie mamy całego okresu czasu – stwierdziła wicemarszałek Sejmu. Jeżeli nie ma się nic do ukrycia, mówiła Barbara Dolniak, to nie ma powodów do tego, by nie zgadzano się na rozszerzenie tego okresu.
Kornel Morawiecki (Wolni i Solidarni) z kolei zwrócił uwagę na edukacyjny wymiar komisji śledczej do spraw wyłudzeń VAT. – To są olbrzymie pieniądze, ale to jest też sprawa świadomości społecznej. Ludzie patrzą na podatek, jak na coś złego, jak na państwo, które jest złodziejem i zabiera z kieszeni – mówił marszałek senior. Polityk zauważył, że obywatele nie widzą, że pieniądze z podatków przeznaczane są na infrastrukturę, edukację czy poprawę bezpieczeństwa. – Komisja może pokazać, że podatki, to jest bardzo poważna sprawa. Może to wpłynąć na świadomość społeczną – tłumaczył.
Grzegorz Długi (Kukiz'15) natomiast podawał w wątpliwość intencje rządu, bo, jak mówił, Kukiz'15 wnioskowało o utworzenie komisji ponad rok temu. – To jest typowy przykład robienia czegoś, czego się nie chce robić. Nasz projekt powołania takiej komisji pojawił się rok temu i mogła ona być już zaangażowana w pracę – argumentował. Grzegorz Długi mówił, że projekt jego klubu parlamentarnego "obejmował problem" a PiS skupia się tylko na polityce. – To jest duży błąd – podkreślił, dodając, że istniała szansa, by wyjaśnić, dlaczego państwo zaspało. – Teraz to będzie polityczne okładanie się i próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego to państwo PO zaspało – skwitował.
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
Rafał Grupiński (PO) mówił, że Prawo i Sprawiedliwość zabezpiecza się "na wszystkie możliwe sposoby". Jednym z nich, zdaniem posła, jest dobór składu komisji. – Przy powoływaniu komisji ds. Amber Gold PiS zbudował proporcje nie takie, jakie są zapisane w ustawie. Dzisiaj w skład komisji Amber Gold, czy komisji do spraw VAT-u wchodzi pięć osób, co wskazuje, że PiS ma 650-osobowy klub parlamentarny, bo takie są mniej więcej proporcje do naszego klubu. – kalkulował. Drugim istotnym zabezpieczeniem, według Rafała Grupińskiego, jest pominięcie czasów, w których rządziło PiS tj. w latach 2005-2007, jak i ostatnich trzech lat.
Jarosław Kalinowski (PSL) tłumaczył rozmówcom zgromadzonym w studiu i słuchaczom, że luki w odprowadzaniu podatku VAT, to nie jest tylko problem Polski. Zdaniem eurodeputowanego polityka w coraz większym stopniu polega na wzbudzaniu emocji. I kieruje się te emocje przeciwko oponentom. Temu ma też służyć komisja ds. VAT. – Zbliżają się wybory i tego typu działań będzie bardzo dużo. Przed wyborami mówi się na oponenta, że "ukradłeś", a potem się okazuje, że nie ten oponent ukradł, tylko jemu ukradziono, ale i tak pozostaje w społeczeństwie wrażenie, że jest złodziejstwo – tłumaczył eurodeputowany.
Michał Dworczyk (Kancelaria Premiera RP) wyjaśniał natomiast, w jakim celu powołano komisję, i dlaczego zdecydowano, że obejmie ona swoim działaniem lata 2008-20015. – 262 miliardy złotych to jest skumulowana luka VAT w latach 2008-2015. O tyle pieniędzy mniej wpłynęło do budżetu państwa polskiego. I te pieniądze nie wyparowały. Ktoś je ukradł, zawłaszczył, wyprowadził z Polski – tłumaczył, dodając, że to nie są słowa PiS, ani rządu polskiego. – Komisja Europejska stwierdziła, że w 2007 roku Polska była liderem UE z najniższą luką VAT-wską, od nas była tylko lepsza Holandia. Natomiast w 2015 roku ta luka była jedną z największych w UE – podkreślił minister. Polityk zaznaczył, że komisja ma sprawdzić: "gdzie była niekompetencja, gdzie była zła wola, gdzie może były decyzje polityczne, które doprowadziły do tego, że te pieniądze nie wpłynęły do budżetu polskiego".
W "Śniadaniu w Trójce" rozmawiano też między innymi o reformie Sądu Najwyższego. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Michał Dworczyk (PiS), Rafał Grupiński (PO), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Barbara Dolniak (.Nowoczesna), Jarosław Kalinowski (PSL), Kornel Morawiecki(Wolni i Solidarni)
Data emisji: 7.07.2018
Godzina emisji: 9.08
pkur/ac/gs