Wspomnienie Andrzeja Brzeskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspomnienie Andrzeja Brzeskiego
Andrzej BrzeskiFoto: PAP Andrzej Rybczyński

W audycji wspominaliśmy aktora, satyryka, barda i poetę. Andrzej Brzeski współpracował m.in. z Programem Trzecim Polskiego Radia. Jego utwory pojawiały się w audycjach "BAR", "R.O.S.S.", "Powtórka z rozrywki".

Posłuchaj

Wspomnienie Andrzeja Brzeskiego (Akademia rozrywki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Od samego początku naszej znajomości pisanie było taką rzeczą, która nas zbliżała. Artystycznie zawsze Andrzejowi zazdrościłem tego, że miał łatwość metafory. W jakiś sposób był człowiekiem osobnym. Miał swój świat, w tym świecie się dobrze czuł. Realizował się przez pisanie. Zawsze towarzyszyła mu gitara. Brzdąkał na niej, kiedy tylko mógł. Byłem zaskoczony, że był tak wielkim admiratorem Presleya – wspominał Andrzej Strzelecki. 

Andrzej Brzeski w 1974 r. ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza. Pracował m.in. w teatrach: Na Targówku, Rozmaitości i Narodowym. Po setnym przedstawieniu "Krakowiaków i górali" u schyłku lat 80. "zdradził" teatr dla piosenki. Ma na koncie kilkaset piosenek, monologów, mini-słuchowisk. Pisał zarówno dla siebie, jak i dla innych wykonawców (m.in. dla Edyty Geppert, Maryli Rodowicz, Krystyny Tkacz).

Był także animatorem kultury, najpierw w Warszawskim Ośrodku Kultury, potem od 1999 r. aż do emerytury w Bielańskim Ośrodku Kultury, gdzie prowadził m.in. cykl spotkań pt. "Kawiarnia bardów". Od pierwszej edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej – OPPA w 1978 r. był obecny na tym festiwalu. W audycji przypomnieliśmy piosenki i skecze jego autorstwa, a wspominali go, z różnych etapów życiowej drogi, Andrzej Strzelecki, Jan Kazimierz Siwek i Artur Andrus. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Akademia rozrywki
Prowadzi: 
Natalia Grzeszczyk
Gość:
 Andrzej Strzelecki (aktor), Jan Kazimierz Siwek i Artur Andrus (artysta kabaretowy, pisarz, piosenkarz)
Data audycji:
 8.06.2018
Godzina emisji: 13.09

gs/mk

Polecane