23. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
23. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach
Olaf Lubaszenko i Barbara MarcinikFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Festiwal w kurorcie na Wyspie Wolin ma już długą tradycję, MBK był jednak na nim po raz pierwszy.

Posłuchaj

MBK odwiedza Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+


23. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach
23. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach

Festiwal Gwiazd rozpoczął się 4 lipca, zakończył 7 lipca, zatem w "Magazynie bardzo kulturalnym" prezentujemy rodzaj jego podsumowania, powstałego w ostatnim dniu spotkań, spektakli, koncertów i licznych atrakcji "dla dorosłych i dla dzieci". Festiwal ten, odbywając się podczas sezonu wakacyjnego, jest naturalnie stworzony z myślą o wypoczywających w Międzyzdrojach, ma więc charakter rozrywkowy, choć dyrektor artystyczny – Olaf Lubaszenko – proponuje także nieco trudniejszy repertuar. I tak, w Roku Herberta, mieliśmy szansę posłuchać jego twórczości czy obejrzeć psychodramę Yasminy Rezy pod tytułem "Bóg mordu". W Kinie Pod Gwiazdami pokazano film zarówno debiutanta – Pawła Maślony, jak i mistrza – Janusza Majewskiego. Z 18. Festiwalu Dwa Teatry "przywieziono" trzy spektakle Teatru TVP, prezentowane w Sopocie w konkursie: "Żabusię" w reżyserii wielokrotnej laureatki Dwóch Teatrów Anny Wieczur-Bluszcz, "Marszałka" w reżyserii Krzysztofa Langa oraz Grand Prix, czyli "Inspekcję" Jacka Raginisa-Królikiewicza. Z kim udało nam się spotkać w MBK? Zapraszamy do słuchania, podekscytowani faktem, że niemal wprost ze Wschodniego Wybrzeża wybraliśmy się w tym roku na Wybrzeże Zachodnie, z Zatoki Gdańskiej na Wyspę Wolin. Trójka i Jedynka są patronami festiwalu. Dziękujemy za zaproszenie! 


fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio


I znów, tradycyjnie, wydaniu "monograficznemu" towarzyszy tzw. inny temat. Tym razem otwieramy nim 25. Sopockie Lato Teatralne, które rozpoczęło się w Teatrze Atelier w Sopocie 5 lipca. Do tradycji także należy inaugurowanie SLT przez jego twórcę – Andre Hubnera-Ochodlo. Od lat Teatr Atelier prezentuje głównie program muzyczny. Na jubileusz Andre przygotował wraz z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie premierę dramatyczną. Będą również inne spektakle i oczywiście stałe punkty programu, jak: Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską oraz Konkurs Na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej i recitale. Trójka od prawie ćwierć wieku patronuje Sopockiemu Latu Teatralnemu, powracamy więc do Sopotu. 30 czerwca rozpoczął się też sezon letni Teatru im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Przedstawienia pokazywane są na Scenie Letniej na plaży w Orłowie oraz pod pokładem Daru Pomorza.

Szkoda, że nie mogliśmy zobaczyć "Wesela" Jana Klaty, zaproszonego na słynny festiwal muzyczny w Gdyni, ale… "wszystkiego mieć nie można". Można natomiast nadal jeszcze cieszyć się początkiem lata!

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 8.07.2018
Godzina emisji: 21.08

Polecane