Pierwsza w sezonie premiera na STT

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pierwsza w sezonie premiera na STT
"Gabinet powtórzeń" zrealizowany na Festiwalu Dwa Teatry 2018Foto: Jurek Bartkowski

W sezonie wakacyjnym powracają słuchowiska na Scenę Teatralną Trójki. Zaczynamy retransmisją Teatrzyku Zielone Oko, zaprezentowanego po raz pierwszy w historii na Festiwalu Dwa Teatry, naturalnie – poza konkursem.

Adam Nalepa wyreżyserował remake słuchowiska Ewy Szumańskiej z 1977 roku pod tytułem "Gabinet powtórzeń". To sensacyjna humoreska, w prapremierze której wystąpili m.in.: Bronisław Pawlik i Piotr Fronczewski. Reżyser naszej premiery delikatnie uwspółcześnił tekst sprzed ponad czterdziestu lat i przedstawił 30 czerwca w Dworku Sierakowskich w Sopocie licznie zgromadzonej publiczności rodzaj próby czytanej. Kilka razy przerywał pokaz, prosząc, by aktorzy powtórzyli scenę w innej konwencji. Muzykę improwizował, zabawnie pointując sceny, Włodek Pawlik. Wszyscy artyści zostali wybrani z grona gości 18. Festiwalu Dwa Teatry. Całość zarejestrowano.

Ci, którzy uczestniczyli w nagraniu, mają teraz szansę porównać wersję zaprezentowaną "na żywo" z powstałą po montażu w studiu Teatru Polskiego Radia. Aktorzy, występujący przed publicznością, grali oczywiście, zdając sobie sprawę, że są oglądani, podkreślając gestami i mimiką komizm sytuacji. Marcin Hycnar w roli psychoterapeuty i Andrzej Mastalerz w roli prezesa mieli do zagrania najzabawniejsze role i pokazali, na co ich stać. Pozostali aktorzy z kolei mieli tym trudniejsze zadanie, że występowali w mniej atrakcyjnych rolach, ale poradzili sobie znakomicie. W jakim stopniu atmosferę spektaklu udało się "przenieść" do słuchowiska, ocenimy w pierwszy wieczór ze Sceną Teatralną Trójki w 2018 roku. 

W spektaklu z muzyką (improwizowaną na żywo) Włodka Pawlika wystąpili: Dorota Landowska, Marcin Troński, Andrzej Mastalerz oraz Marcin Hycnar i Szymon Piotr Warszawski. Za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska. Nagranie zostało zrealizowane w Sopocie, w Dworku Sierakowskich – siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Sopotu – podczas Festiwalu Dwa Teatry 2018.

Po spektaklu została również zarejestrowana krótka rozmowa z jego twórcami oraz z kierownikiem literackim Teatru Polskiego Radia – Krzysztofem Sielickim.

***

Spektakl "Gabinet powtórzeń" w ramach "Sceny Teatralnej Trójki" wyemitowaliśmy w niedzielę (8.07) między godz. 20.05 a 21.00.

 

Polecane