"Gabinet powtórzeń" w Trójce i w gwiazdorskiej obsadzie oraz z Włodkiem Pawlikiem przy fortepianie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Gabinet powtórzeń" w Trójce i w gwiazdorskiej obsadzie oraz z Włodkiem Pawlikiem przy fortepianie
Andrzej Mastalerz i Szymon Piotr Warszawski, w tle Włodek PawlikFoto: Jurek Bartkowski

W niedzielę 8 lipca Program 3 Polskiego Radia zaprasza na pierwszą premierę w ramach wakacyjnej Sceny Teatralnej Trójki.

Na początek remake Teatrzyku Zielone Oko z 1977 roku, czyli – zaprezentowany podczas zakończonego właśnie Festiwalu Dwa Teatry – "Gabinet powtórzeń" Ewy Szumańskiej w reżyserii Adama Nalepy i z gwiazdorską obsadą. Początek o godz. 20.05.

Po kilkumiesięcznej przerwie, w drugą niedzielę lipca, na antenę Trójki powracają słuchowiska. Program 3 Polskiego Radia przygotował na początek niespodziankę – remake Teatrzyku Zielone Oko z 1977 roku. Będzie to "Gabinet powtórzeń" Ewy Szumańskiej (znanej ze słynnego "Pamiętnika młodej lekarki") w reżyserii Adama Nalepy, z muzyką (improwizowaną na żywo) Włodka Pawlika. Wystąpili: Dorota Landowska, Marcin Troński, Andrzej Mastalerz oraz Marcin Hycnar i Szymon Piotr Warszawski. Za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska. Nagranie zostało zrealizowano w Sopocie, w Dworku Sierakowskich – siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Sopotu – podczas Festiwalu Dwa Teatry 2018.

Przypomnijmy: pierwsze słuchowisko Teatrzyku Zielone Oko zostało wyemitowane w kwietniu 1967 roku. Wprowadzenie stanu wojennego w 1981 przerwało cykl. Trójka wznowiła nadawanie audycji w kwietniu 1982 roku. Regularną emisję cyklu zakończono po 20 latach od premiery – w listopadzie 1987. – W 2017 roku „Teatrzyk Zielone Oko” powrócił na stałe do ramówki Trójki, a na scenie Muzycznego Studia im. Agnieszki Osieckiej zaprezentowanych zostało 8 słuchowisk sensacyjno-kryminalnych, powstałych w obecności publiczności – mówi Barbara Marcinik, redaktorka Sceny Teatralnej Trójki.

Podczas tegorocznych wakacji Scena Teatralna Trójki wróci do ramówki, na początek właśnie z kultowym Teatrzykiem Zielone Oko.  W programie STT znajdą się m.in. premierowe teksty  Tomasza Mana, Marka Kochana i Wojciecha Tomczyka.  Ale nie tylko – w związku z Rokiem Zbigniewa Herberta zaprezentowana zostanie – pierwsza od półwiecza – realizacja sztuki "Maja" w reż. Jakuba Cumana

***

Ewa Szumańska – "Gabinet powtórzeń" 

Reżyser – Adam Nalepa

Reżyser dźwięku – Andrzej Brzoska

Muzyka – Włodek Pawlik

 

Wystąpili:

Marcin Hycnar – psychoterapeuta

Szymon Piotr Warszawski – pacjent

Andrzej Mastalerz – prezes

Dorota Landowska – dziewczyna

Marcin Troński – dyrektor

Czas trwania: 40'46" 

Rejestracji dokonało Radio Gdańsk.

Spektakl sfotografował Jerzy Bartkowski – dziękujemy.

Dyrektorowi Teatru Polskiego Radia – Januszowi Kukule – dziękujemy za sprzyjanie naszemu eksperymentowi.


***

Na spektakl "Gabinet powtórzeń" zapraszamy w niedzielę (8.07) między 20.05 a 21.00

Polecane