18. Festiwal Dwa Teatry. Półmetek za nami!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
18. Festiwal Dwa Teatry. Półmetek za nami!
Fragment plakatu promującego festiwal "Dwa Teatry"Foto: mat. prasowe

To pierwszy od lat przygotowany z takim rozmachem festiwal mediów publicznych. Oba teatry: Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, realizują misję, ale poziom tej realizacji jest uzależniony od tego, jakimi środkami dysponują.

Posłuchaj

MBK na półmetku festiwalu "Dwa Teatry" (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
Festiwal Dwa Teatry 2018 Festiwal Dwa Teatry 2018

Mecenasem teatru radiowego i telewizyjnego w ostatnich latach było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przekazywało nam środki za pośrednictwem Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Bez współpracy z NiNA Teatr Polskiego Radia nie byłby w stanie zapewnić poziomu, na jakim tworzono słuchowiska dla trzech programów: I, II i III.

Przez ostatnie lata mogliśmy prezentować w konkursie Festiwalu Dwa Teatry kilkanaście słuchowisk, przysyłanych także przez rozgłośnie regionalne. Teatr Telewizji, znacznie droższy, przeżywał kryzys. W konkursie, obok nielicznych premier telewizyjnych, zaczęły pojawiać się różne formy "przeniesienia" z teatru żywego planu. W czerwcu ubiegłego roku powstała Agencja Kreacji Teatru Telewizji Polskiej, której zadaniem było przywrócenie świetności Teatrowi Telewizji. W sezonie 2017/2018 przedstawiono 26 premier, włączając nie tak liczne już "przeniesienia".


Plakat festiwalu "Dwa Teatry" Plakat festiwalu Dwa Teatry

Program 18. Festiwalu Dwa Teatry został wzbogacony o akcenty jubileuszowe. W efekcie można było wydłużyć czas trwania Dwóch Teatrów o jeden dzień. W MBK spotykaliśmy się w trzecim dniu festiwalu. Dodatkowe wyzwanie stanowi w tym roku przesunięcie terminu festiwalu na początek wakacji, co naturalnie ma dobre i złe strony. Do tej pory znaliśmy naszą publiczność. Sezon letni w kurorcie różni się zasadniczo od tego tuż przed sezonem. Festiwal z kameralnego mógłby przybrać nieprzewidywalne rozmiary. Jaki jest efekt wyzwania, z jakim zmierzyli się organizatorzy 18. Festiwalu Dwa Teatry? O tym między innymi rozmawialiśmy w pierwszym lipcowym wydaniu MBK.

Od lat spotykamy się też po to, by rozmawiać o współczesnym teatrze radiowym i telewizyjnym. To jedyna szansa, by spotkać się z obydwoma teatrami i "bronić naszej racji stanu". Jedyna to okazja też, by słuchaczom i widzom zwrócić uwagę na teatr. Bez nich pasja, z jaką jest tworzony, przestaje mieć sens. 


 fot. Jurek Bartkowski Publiczna "próba czytana" humoreski Ewy Szumańskiej, fot. Jurek Bartkowski

Program Trzeci PR po półrocznej przerwie przywraca Scenę Teatralną Trójki właśnie w sezonie letnim. Zaczynamy pracować na 19. Festiwal Dwa Teatry. Nie znamy jeszcze decyzji jurorów, ale do 18. edycji festiwalu byliśmy, jak nigdy dotąd, przygotowani. Za nami już prezentacja trzech konkursowych słuchowisk oraz jednego – przedstawionego poza konkursem. Czy nasze eksperymentalne propozycje zostały przyjęte przychylnie przez publiczność? W niedzielny wieczór mogliśmy podzielić się wnioskami. Poza konkursem zdecydowaliśmy się zaproponować publiczną "próbę czytaną" humoreski Ewy Szumańskiej sprzed czterdziestu lat, zrealizowanej na nowo w obecności zaproszonych gości. Na tę okazję wybraliśmy jedno z najbardziej atrakcyjnych w Sopocie miejsc, czyli Dworek Sierakowskich, jeden z najstarszych budynków w kurorcie, siedzibę Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Zależało nam na kameralnej atmosferze. Krzysztofowi Kuczkowskiemu dziękujemy za gościnę. Retransmisją tego słuchowiska, którym zarazem powracamy do Teatrzyku Zielone Oko, otworzymy nasz sezon na STT 8 lipca. 


 fot. Jurek Bartkowski

Przedstawiliśmy ostatnie konkursowe słuchowisko Trójkowe – "Futbolistki" Tomasza Mana. Zgłaszając na Festiwal ten tytuł, nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak gorzko zabrzmi przedstawiona w nim historyjka. To miał być rodzaj żartu!

Wydanie monograficzne tradycyjnie otworzył tzw. inny temat. Tym razem był to 23. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Spotkaliśmy się z dyrektorem artystycznym festiwalu – Olafem Lubaszenko. Jak się okazuje, Międzyzdroje nie zapomną o Sopocie. My też tam będziemy od 4 do 7 lipca.


Dwa Teatry Dwa Teatry

MBK nadawał z przyjaznej Let's Art Cafe w Państwowej Galerii Sztuki, w której to podczas Dwóch Teatrów odbywają się spotkania z zaproszonymi aktorami. Pawłowi Adamskiemu dziękujemy za gościnę. On sam w tym czasie otwierał Kino Letnie w Zakopanem. Mobilne Kino Letnie pokazuje najsłynniejsze filmy także w Giżycku oraz w Sopocie.


Polskie Radio Literatura Polskie Radio Literatura

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 1.07.2018
Godzina emisji: 21.07

Polecane