Na co chorowały dinozaury?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na co chorowały dinozaury?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rattana/Shutterstock.com

Polscy naukowcy zbadali kości dinozaurów i odkryli, że starożytne gady chorowały na gruźlicę.

Posłuchaj

Ile można się dowiedzieć o zwierzęciu po jego skamieniałych kościach? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Fascynacja dinozaurami jest tak powszechna, że właściwie nie trzeba popularyzować dziedziny nauki zajmującej się tymi zwierzętami. Wielkie gady przeniknęły do kultury, pojawiają się w filmach, telewizji i niezliczonych publikacjach, a praca paleontologów nieustannie wzbudza ciekawość.

– Jak poskładać całego dinozaura, mając jedynie kilka fragmentów czaszki i kilkanaście innych kości? Z tym w paleontologii bywa różnie. W przypadku naszego odkrycia, które nazwaliśmy Smokiem Wawelskim, było dosyć łatwo. Po pierwsze, od razu znaleźliśmy bardzo dużo szczątków i mogliśmy rozpoznać, która z kości jest która. Czasami jest jednak tak, że znajdujemy dużą kość, przeglądamy całą dostępną literaturę i nie mamy pojęcia, co to jest. Tak było w przypadku znaleziska z okolic Tarnowskich Gór – mówi dr hab. Tomasz Sulej z Muzeum Ewolucji PAN.

Jak udało sę ustalić na co chorowały dinozaury? Ile można wyczytać ze skamieniałych kości? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek 
Gość: dr hab. Tomasz Sulej (Muzeum Ewolucji PAN), Dawid Surmik (doktorant Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)
Data emisji: 26.06.2018
Godzina emisji: 21.09

ml/mk

Polecane