Rafał Grupiński: Platforma Obywatelska będzie głosować przeciwko Konstytucji dla Nauki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rafał Grupiński: Platforma Obywatelska będzie głosować przeciwko Konstytucji dla Nauki
Rafał GrupińskiFoto: PR

– Platforma Obywatelska nie zagłosuje za przyjęciem Konstytucji dla Nauki. Ta ustawa jest zbyt niespójna wewnętrznie – powiedział na antenie Trójki Rafał Grupiński (PO).

Posłuchaj

Rafał Grupiński o Konstytucji dla Nauki (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Głosowanie nad ostatecznym projektem Konstytucji dla Nauki zostało przesunięte na lipiec. Punkt ten znajduje się już w porządku obrad następnego posiedzenia Sejmu.

– Do Konstytucji dla Nauki wprowadzono ponad 200 poprawek. Część z nich naprawiła wcześniejsze błędy resortu nauki, część natomiast skomplikowała tę ustawę. Generalnie rzecz biorąc, widać wyraźnie, jakim nieprzygotowanym tworem był ten projekt. Dziś ta ustawa jest tak niespójna i sprzeczna wewnętrznie, że trudno będzie za nią głosować. Jako Platforma Obywatelska będziemy wobec niej przeciwni  powiedział Rafał Grupiński.

Gość Trójki dodał, że "to nie jest realizacja zapowiadanej wielkiej reformy systemu szkolnictwa wyższego, a tak to miało wyglądać".  Z drugiej strony można powiedzieć, że jest to tak duży zbiór pozmienianych przepisów, że nikt nie jest w stanie się w nich zorientować. Szkolnictwo wyższe wymaga zmian, ale przede wszystkim potrzebuje większego finansowania. Wszystkie poprawki w tej kwestii zgłoszone przez PO zostały odrzucone. Pytam więc, jak przeprowadzać tak ważne zmiany bez pieniędzy? Jakość szkolnictwa wyższego nie polepszy się od pracy w laboratoriach, które są słabo wyposażone  dodał Rafał Grupiński.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której gość Trójki mówił również o proponiwanych zmianach w ordynacji wyborczej do europarlamentu i wniosku o wotum nieufności wobec marszałka Mareka Kuchcińskiego.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Rafał Grupiński (poseł Platformy Obywatelskiej, przewodniczący sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży)
Data emisji:
 26.06.2018
Godzina emisji: 8.14

koz/mk

Polecane