Dyrektywa o prawie autorskim?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dyrektywa o prawie autorskim?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel.coma/shutterstock.com

Europarlamentarzyści z Komisji Prawnej przyjęli dyrektywę o prawie autorskim i jednolitym rynku cyfrowym. Obrońcy wolności i prywatności w internecie są oburzeni, "Nadchodzi ACTA 2!" – argumentują.

Posłuchaj

Jakie regulacje zawiera przygotowywana przez europarlament dyrektywa o prawie autorskim (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"W sieci będą pracowały "maszyny monitorujące", które będą mogły sprawdzać i blokować wszystko, co internauci wrzucają do sieci". Portale internetowe będą odpowiadać za to, co publikują użytkownicy. W myśl nowych przepisów dzielenie się linkami czy memami będzie uznawane za złamanie prawa autorskiego...

Zdaniem europosła Ryszarda Czarneckiego regulacja jest wprowadzeniem cenzury. – Jestem zdecydowanie przeciwny cenzurze w internecie. Uważam, że oczywiście, trzeba zadbać o mechanizmy chroniące twórców i prawo autorskie, ale nie w taki sposób, żeby dać pretekst, aby wprowadzić mechanizmy kneblowania internetu. Tego typu regulacje są niepotrzebne. Myślę, że są efektem pewnego lobbingu – ocenia gość "Za, a nawet przeciw". 

Dr Katarzyna Pisarska zgadza się z opinią, że takie mogą wiele zmienić. – Trzeba pamiętać, że ostatnia dyrektywa dotycząca w ogóle prawa autorskiego pochodzi z roku 2001. Obecne prawo obowiązuje od 17 lat, jest zupełnie niedostosowane do obecnej rzeczywistości. Chyba wszystkie strony zgadzają się, że przepisy są tutaj niezbędne. Wiele rzeczy z tej dyrektywy jest niezwykle potrzebnych, bo chroni również nas – konsumentów – przekonuje rozmówczyni Kuby Strzyczkowskiego. Chodzi m.in. o wykorzystanie przez osoby trzecie zdjęć, które zamieszczamy na portalach społecznościowych. 

Jakie wyzwania wiążą się z treściami zamieszczanymi w internecie przez dzieci i młodzież, czyli osoby nieletnie? Czy dyrektywa może spowodować spadek liczby użytkowników portali społecznościowych? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Ryszard Czarnecki (eurodeputowany, Prawo i Sprawiedliwość), Alek Tarkowski (dyrektor fundacji Centrum Cyfrowe), Grzegorz Lewicki (ekspert Fundacji Pułaskiego), dr Katarzyna Pisarska (dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji), dr Kazimierz Wóycicki (Uniwersytet Warszawski), Cyprian Gutowski (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń)
Data emisji: 25.06.2018
Godzina emisji: 12.05

gs/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane