"Skrzynecki. Demiurg i wizjoner" Wielowymiarowa opowieść

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Skrzynecki. Demiurg i wizjoner" Wielowymiarowa opowieść
Warszawa, 29.04.1990. Happening przed występami w Sali Kongresowej w Warszawie - aktorzy krakowskiej Piwnicy pod Baranami Foto: PAP/CAF/Teodor Walczak

– "Blagier" to piosenka, która jest w jakimś sensie kwintesencją mojego bohatera. Piotr jest tam przedstawiony jako kreator, którego postać składa się z prawd, półprawd, zmyśleń, konfabulacji – przyznaje Monika Wąs, autorka książki "Skrzynecki. Demiurg i wizjoner".

Posłuchaj

Jaki obraz legendarnego artysty wyłania się z książki "Skrzynecki. Demiurg i wizjoner"? (Akademia rozrywki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki Moniki Wąs "Skrzynecki. Demiurg i wizjoner", Wydawnictwo Mando Okładka książki Moniki Wąs "Skrzynecki. Demiurg i wizjoner", Wydawnictwo Mando

Rozmówczyni Natalii Grzeszczczyk opowiadając o powstaniu książki podkreśliła wagę rozmów, które udało się jej przeprowadzić z artystami o Piotrze Skrzyneckim. – W tych opowieściach nabiera on wielowymiarowości, aczkolwiek jeden z moich rozmówców – Jan Kanty Pawluśkiewicz powiedział, że jesteśmy bezradni już na samym początku mówienia o Piotrze, bo był osobą, której nie da się uchwycić w słowach. Nie da się opisać w sposób zupełnie obiektywny. Każdy z nas, każdy z moich rozmówców ma jakiegoś Piotra, którego czyta przez siebie – mówi gość "Akademii rozrywki". 

Monika Wąs przyznaje, że materiału o Piotrze Skrzyneckim, Piwnicy pod Baranami jest bardzo dużo.  – Chciałam się skupić na samym Piotrze i na jego życiu krakowskim. Miałam świadomość, że układ chronologiczny tej opowieści nie miałby większego sensu, bo życie Piotra było epizodyczne, było życiem towarzyskim – podkreśla. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której wykorzystaliśmy także archiwalne dźwięki. 

***

Tytuł audycji: Akademia rozrywki
Prowadzi: 
Natalia Grzeszczyk
Gość:
 Monika Wąs ( autorka książki "Skrzynecki. Demiurg i wizjoner")
Data audycji:
 8.06.2018
Godzina emisji: 13.10

gs/abi

Polecane