Czy na przeszkodzie do dużego mieszkania stoją finanse?
2018-06-14, 13:06 | aktualizacja 2018-06-14, 19:06
Najnowszy raport Eurostatu opisuje liczbę metrów mieszkania przypadającą na mieszkańca w krajach Unii Europejskiej. Okazuje się, że żyjemy bardziej stłoczeni niż większość Europejczyków.
Posłuchaj
Innymi słowy mieszkamy w ciasnocie, a problem dotyczy 41 procent Polaków.
– Warto zaznaczyć, że oprócz stanu zamożności, jest jeszcze jeden istotny problem. W niektórych krajach jest tak, że podaż mieszkań jest większa niż popyt. To decyduje o dwóch rzeczach: o cenie danego lokum, jak również o kwocie, którą trzeba zapłacić za jego wynajmowanie – mówi prof. Krystyna Krzekotowska, dyrektor Międzynarodowego Instytutu Prawa i Mieszkalnictwa.
– Od 1989 roku obserwujemy stałe wycofywanie się państwa z polityki mieszkaniowej. Trzeba spojrzeć na rozwiązanie problemu, którego już dawno nie ma w krajach Unii Europejskiej. W Polsce mamy do czynienia z prywatyzacją polityki mieszkaniowej. Problem posiadania własnego lokum, stał się prywatnym problemem każdego obywatela – tłumaczy dr Waldemar Urbanik, socjolog i rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej w Szczecinie.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Krystyna Krzekotowska (dyrektor Międzynarodowego Instytutu Prawa i Mieszkalnictwa, Uniwersytet Łazarskiego), dr Waldemar Urbanik (socjolog, rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie), Jarosław Jędrzyński (rynekpierwotny.pl), Bartosz Turek (analityk Open Finance), Jarosław Ryba (Polski Związek Instytucji Pożyczkowych), Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha)
Data emisji: 14.06.2018
Godzina emisji: 12.09
kw
Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: