"Konstytucja dla Nauki" już w parlamencie. Nie wszyscy są zadowoleni z reformy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Konstytucja dla Nauki" już w parlamencie. Nie wszyscy są zadowoleni z reformy
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (2P), podsekretarze stanu w MNiSW Piotr Muller (P) i Piotr Dardziński (2L) oraz dyrektor generalny MNiSW Anna Budzanowska (L) podczas konferencji prasowej pt. "Konstytucja dla Nauki po Radzie Ministrów" 20 marca br.Foto: PAP/Paweł Supernak

– Jesteśmy bardzo rozczarowani tym, że zapis, który pozwalał zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn naukowców, nie został wprowadzony – mówił o "Konstytucji dla Nauki" na antenie radiowej Trójki dr hab. Maciej Malicki ("Obywatele Nauki"). – Ja tylko chcę przypomnieć, że nasza ustawa nie reguluje wieku emerytalnego – stwierdził Piotr Muller, wiceminister nauki. 

Posłuchaj

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym jest na etapie prac parlamentarnych (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

"Konstytucja dla Nauki" to najważniejszy projekt wicepremiera Jarosława Gowina i jego ministerstwa. Jednak część środowiska akademickiego oraz politycznego nie zgadza się z rozwiązaniami, które mają wejść w życie wraz z nową ustawą o szkolnictwie wyższym.

W kilku ośrodkach akademickich doszło do protestów skrajnie lewicowych studentów i innych działaczy.

– Zacznijmy od wieku emerytalnego kobiet. Jesteśmy bardzo rozczarowani tym, że zapis, który pozwalał zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn naukowców, nie został wprowadzony, mimo tego, że pan minister nam to obiecywał – zaznaczył Maciej Malicki.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Niestety, nie zgodziła się na to Rada Ministrów. Ja tylko chcę przypomnieć, że nasza ustawa nie reguluje wieku emerytalnego. Ona odsyła do ogólnych przepisów obowiązujących w Polsce, co do wieku emerytalnego 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn i to jest uprawnienie. Chciałbym podkreślić, że ustawa nie wysyła na emeryturę z automatu osób, które osiągnęły wiek emerytalny – odpowiedział Piotr Muller. – Wysyłanie przymusowe jest w Polsce zakazane. Nie wolno nikogo wysłać na emeryturę z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Piotr Muller (wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego), dr hab. Maciej Malicki ("Obywatele Nauki")
Data emisji: 13.06.2018
Godzina emisji: 17.44 

dcz/kw

Polecane