Co łączy chińską sztukę wojny i biznes?
2018-06-13, 22:06 | aktualizacja 2018-06-14, 16:06
W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o chińskiej strategii i taktyce wojskowej, która do dziś ma zastosowanie, nie tylko podczas konfliktów zbrojnych, ale także w działalności politycznej czy biznesowej.
Posłuchaj
Jeśli chodzi o akademię sztuki wojennej i o umiejętność prowadzenia walk, to można powiedzieć, że Chińczycy od 25 wieków trzymają się na tym samym poziomie. Chińska sztuka wojenna, która została opracowana kilka stuleci przed Chrystusem, jest wciąż podstawą nauczania w akademiach wojskowych na całym świecie.
– Chiny to cywilizacja, która wytworzyła zupełnie inny sposób patrzenia na świat i na to, czym jest wojna. A ta jest zmaganiem z przeciwnikiem, który ma z nami sprzeczne interesy. Jest ona nieodłączonym elementem naszego życia. Aby zrozumieć wojnę, trzeba też zrozumieć pokój i to, czym jest wszelka ludzka aktywność – mówi Piotr Plebaniak, autor książki "36 forteli. Chińska sztuka podstępu, układania planów i skutecznego działania".
– Wydaje mi się, że chińska sztuka wojny jest coraz bardziej popularna. Trzeba pamiętać, że nasza sztuka wojenna również miała sporo elementów pochodzących z Azji – zaznacza pułkownik dr Jacek Lasota z Akademii Sztuki Wojennej.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: płk dr Jacek Lasota (Akademia Sztuki Wojennej), Piotr Plebaniak (autor książki "36 forteli. Chińska sztuka podstępu, układania planów i skutecznego działania")
Data emisji: 13.06.2018
Godzina emisji: 21.09
kw/mk