Czy w Polsce należy wprowadzić dochód gwarantowany?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy w Polsce należy wprowadzić dochód gwarantowany?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fotogut/shutterstock.com

780 euro miesięcznie dla osób najuboższych i bezrobotnych proponuje nowy włoski premier Giuseppe Conte. Ma to być gwarantowany przez państwo dochód podstawowy. Czyli pieniądze za to, że się jest obywatelem.

Posłuchaj

Czy dochód gwarantowany to dobry pomysł? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Krytycy mówią, że to populistyczne rozdawnictwo pieniędzy, ale… eksperymenty takie w świecie są już prowadzone. W 2017 roku 2 tys. obywateli Finlandii rozpoczęło pobieranie "bezwarunkowego dochodu podstawowego". Dochód gwarantowany obowiązuje od lat na Alasce. Podobny program wprowadzają stopniowo władze miasta Livorno we wspomnianych już Włoszech. Obrońcy takiego podejścia wskazują, że to jest rozwiązanie konieczne, bo rozwój cywilizacji będzie zabierał nam coraz bardziej możliwość zarabiania na utrzymanie.

– Bardzo trudno o takie rozwiązania, ponieważ niosą one potężne koszty dla budżetu. Są różne metody płacenia takiego dochodu. Owszem, można otrzymać dochód podstawowy, ale bez emerytur, programu "500+" i innych świadczeń społecznych – mówi Piotr Kuczyński, główny ekonomista Xelion.

– Według mnie Polska w stosunku do świata jest na tyle bogatym krajem, że nie powinna pozwolić, aby ludzie umierali z głodu. Z drugiej strony w stosunku do państw europejskich jesteśmy na tyle biednym krajem, że na takie fanaberie po prostu nas nie stać – ocenia Cezary Kaźmierzczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Ernest Zozuń
Goście: Piotr Kuczyński (główny ekonomista Xelion), Cezary Kaźmierzczak (prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców), Karol Wałachowski (Klub Jagielloński), Janusz Jędraszko (Jagiellońskie Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa)
Data emisji: 12.06.2018
Godzina emisji: 12.06

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane