Czy Hawaje to raj na ziemi?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Hawaje to raj na ziemi?
Hawaje Foto: Magda Bębenek

W 1893 roku Hawaje przestały być królestwem rządzonym przez królową Lili'uokalani. Wkrótce potem kraj został przejęty przez Stany Zjednoczone, a w latach 50. XX Hawaje stały się najmłodszym stanem USA. 

Posłuchaj

Jak naprawdę wyglądają Hawaje? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Dzisiaj na archipelagu odradza się narodowa świadomość Hawajczyków, z których część chciałaby niepodległości. O Hawajach w kontakcie z tradycją, o hawajskiej mitologii i bogach zamieszkujących wulkany w Trójce opowiedziała Magda Bębenek.

– Jeśli spojrzymy na to, w jaki sposób funkcjonowali ze środowiskiem jako naród, to była inna bajka. Żeby mogli przetrwać, a kultura mogła się rozwijać i kolejne pokolenia mogły tam żyć, Hawajczycy musieli wypracować sobie prawdziwe, zrównoważone praktyki i sposób spojrzenia na świat. Rzeczywiście znajdziemy to na Hawajach – mówi Magda Bębenek. Jacy są rdzenni mieszkańcy Hawajów? Jak wygląda ich kultura, język i spojrzenie na świat?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której ponadto rozmawialiśmy o pierwszych w historii zawodach pływackich w wodach Antarktyki (jedynie w strojach kąpielowych i czepkach). Naszym gościem był Leszek Naziemiec. Lubi pływać, szczególnie tam, gdzie jest zimno i nikomu o zdrowych zmysłach nie przyszłoby na myśl zanurzenie nawet stopy. W zeszłym roku, ubrany jednie w czepek i slipki, pływał w arktycznych wodach Svalbaldu. W tym roku wybiera się na pływanie do Antarktyki!

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: Magda Bębenek (podróżniczka), Leszek Naziemiec (podróżnik)
Data emisji: 10.06.2018
Godzina emisji: 8.07

kw/mk

Polecane