Przypominamy Trójkowy koncert Brygady Kryzys

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przypominamy Trójkowy koncert Brygady Kryzys
Brygada Kryzys w Trójkowym studiuFoto: Andrzej Jarocki/PR

W 2012 roku – w 30. rocznicę wydania debiutanckiej płyty Brygady Kryzys – mogliśmy w Trójce na żywo posłuchać utworów z "czarnego albumu". Teraz przypominamy ten wyjątkowy koncert. 

Posłuchaj

- To będzie konfrontacja tamtych czasów w dzisiejszą rzeczywistością - powiedział Tomek Lipiński tuż przed koncertem.
+
Dodaj do playlisty
+

Koncert odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej 21 listopada 2012 roku, zapowiadała go Agnieszka Szydłowska. Nagranie wyemitowaliśmy w "Liście osobistej" w sobotę (9 czerwca). 

– Zakładaliśmy Brygadę Kryzys jako zespół całkowicie podziemny; wiedzieliśmy że z taką nazwą, takim repertuarem i takim przekazem nie mamy szans na karierę, ale to nam pasowało. Strona "oficjalna" nie była dla nas – przyznał w Trójkowej "Historii pewnej płyty" Tomek Lipiński

Faktycznie przez pierwsze miesiące istnienia zespół nie miał łatwego życia: w sierpniu 1981 roku zakazano mu występu na festiwalu Solidarności, w grudniu tego samego roku zatrzymano w Cieszynie, a w listopadzie pobity został Robert Brylewski. Gdy 13 lutego 1982 roku muzycy zrezygnowali z występu na koncercie rockowym zorganizowanym przez władze, sytuacja jeszcze się pogorszyła. – Przesiedzieliśmy ten koncert u mnie w domu wiedząc, że kopiemy sobie grób. Po tym nie było już żadnych zaproszeń – przyznaje Brylewski. Jednak wkrótce, pod pozorem przetestowania nowego sprzętu, Brygada Kryzys weszła do studia nagraniowego.  

Ireneusz "Jeżyk" Wereński, wtedy basista Brygady, grał na pożyczonym instrumencie ze strunami od kontrabasu; perkusista Jan Rołt dołączył w ostatniej chwili i, choć jest mańkutem, radził sobie na zestawie dla praworęcznych. Mimo wszystko menadżer grupy Jacek Olechowski był przekonany, że materiał musi się ukazać; miał już nawet wstępną umowę z pewną brytyjską wytwórnią. – Ważniejsze było jednak, by ta płyta pojawiła się w Polsce. Na świecie przecież nikt by tego kontekstu nie zrozumiał – wspomina po latach.

Dość niespodziewanie krążek wyszedł w pierwszym roku stanu wojennego nakładem państwowej oficyny, Krajowej Agencji Wydawniczej "Tonpress". Co się wydarzyło po pierwszym rozesłaniu "Brygady Kryzys" do sklepów? Jakich utworów zabrakło na debiutanckim krążku i co wyraża "Centrala"? Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Czarna Brygada" Kamila Wicika.

Polecane