Politycy podzieleni ws. obniżki pensji parlamentarzystów. "Do polityki nie powinno się iść dla pieniędzy"
2018-06-09, 10:06 | aktualizacja 2018-06-10, 14:06
Senat poparł w czwartek – bez poprawek – nowelizację ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która przewiduje obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 proc. Uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu. Sprawę komentowali goście "Śniadania w Trójce".
Posłuchaj
Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta RP) powiedział, że "jest to decyzja podjęta przez parlamentarzystów, podyktowana oceną nastawienia obywateli do tego tematu". – Prezydent podejmie decyzję w najbliższym czasie, ale nic nie wskazuje, że będzie przeciwko ich woli oponować – dodał.
Jarosław Sellin (PiS) zaznaczył, że "jeśli chodzi o wynagradzanie władzy w Polsce, to tą częścią budżetu państwa od dawna rządzą tabloidy". – Opozycja niepotrzebnie w ten populizm weszła. Dowiedzieliśmy się, jaka jest opinia Polaków na temat zarobków i jest to opinia surowa. Rzeczywiście jest tak, że do polityki nie powinno się iść dla pieniędzy. Życie z polityki powinno być godziwe materialne, ale mimo wszystko skromne – dodał.
Andrzej Halicki (PO) stwierdził, że "w tej kwestii prezydent raczej nie zareaguje". – To psucie państwa. Rząd miał problem z wypłacanymi nagrodami, a teraz będą przez to ukarani szeregowi posłowie i senatorowie. Społeczeństwo prędzej czy później to rozliczy – powiedział.
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji
Jarosław Kalinowski (PSL) mówił z kolei, że "klamka nie zapadła i to wizerunkowe działanie prezesa, ratujące wizerunek PiS po sprawie nagród, nie zakończy problemu". – To zjawisko jest wszechobecne i jest to wstyd – stwierdził.
Adam Szłapka (Nowoczesna) uznał, że skoro tak mówi się mo głosie obywateli, to trzeba zróbić "badania, ile powinny wynosić subwencje dla partii politycznych i ile powinien powinni zarabiać prezesi spółek Skarbu Państwa". – "Doicie" to państwo tak, że jest to nie do uwierzenia – powiedział.
Grzegorz Długi (Kukiz’15) stwierdził, że "problem ten pokazuje jak działa nasz system". – Decydują nie posłowie, tylko "wodzowie partyjni", bo nikt nie podnosił ręki za tym rozwiązaniem z własnego przekonania. Skoro to jest kara, to ta kara powinna być dla wszystkich – dodał.
Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta RP), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Adam Szłapka (Nowoczesna), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jarosław Sellin (PiS) i Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska)
Data emisji: 9.06.2018
Godzina emisji: 9.08
koz/kw