Solidarność i miłosierdzie – najważniejsze idee XX-wiecznej Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Solidarność i miłosierdzie – najważniejsze idee XX-wiecznej Polski
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pyty/Shutterstock.com

Francuski myśliciel Alain Touraine powiedział kiedyś, że "Solidarność to najpiękniejsza rzecz, jaka przydarzyła się ludzkości w końcu XX wieku". Miał na myśli oczywiście wielki ruch społeczny, który narodził się w Polsce w 1980 roku.

Posłuchaj

Solidarność i miłosierdzie, czyli najważniejsze eksportowe idee Polski (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Gdy ktoś za sto lat będzie pisał historię Kościoła powszechnego, zapewne nazwie dzisiejszy czas "epoką bożego miłosierdzia". Dzienniczek św. Faustyny Kowalskiej od lat jest najczęściej tłumaczoną polską książką. Solidarność i miłosierdzie to nasze dwa "przeboje eksportowe" w sferze idei.

– W XX wieku, w polskiej sferze ducha, w obszarze tego, co polityczne, społeczne, religijne i intelektualne, nie było rzeczy ważniejszych niż te dwa pojęcia. Oczywiście, nie wymyślono ich w Polsce, pojęcie "solidarność" pochodzi jeszcze z prawa rzymskiego, a "miłosierdzie" to kategoria silnie obecna w Starym Testamencie. Niemniej, w tej postaci, w której pojawiły się one w naszym kraju, z jednej strony za sprawą skromnej zakonnicy drugiego chóru, której pojawiał się Chrystus. Jednocześnie, drugą sprawą jest "Solidarność". Te rzeczy są na poziomie historycznym, zewnętrznym i politycznym połączone. Również patrząc oczami filozofa, widać, że to idee powiązane  – mówi filozof Dariusz Karłowicz.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko
Goście: Ewa Czaczkowska (autorka biografii św. Faustyny Kowalskiej i prymasa Stefana Wyszyńskiego), prof. Paweł Skibiński (historyk, politolog, publicysta), Dariusz Karłowicz (filozof, publicysta)
Data emisji: 7.06.2018
Godzina emisji: 21.08

ml/mk

Polecane