Solidarność i miłosierdzie – najważniejsze idee XX-wiecznej Polski
2018-06-07, 22:06 | aktualizacja 2018-06-10, 19:06
Francuski myśliciel Alain Touraine powiedział kiedyś, że "Solidarność to najpiękniejsza rzecz, jaka przydarzyła się ludzkości w końcu XX wieku". Miał na myśli oczywiście wielki ruch społeczny, który narodził się w Polsce w 1980 roku.
Posłuchaj
Gdy ktoś za sto lat będzie pisał historię Kościoła powszechnego, zapewne nazwie dzisiejszy czas "epoką bożego miłosierdzia". Dzienniczek św. Faustyny Kowalskiej od lat jest najczęściej tłumaczoną polską książką. Solidarność i miłosierdzie to nasze dwa "przeboje eksportowe" w sferze idei.
– W XX wieku, w polskiej sferze ducha, w obszarze tego, co polityczne, społeczne, religijne i intelektualne, nie było rzeczy ważniejszych niż te dwa pojęcia. Oczywiście, nie wymyślono ich w Polsce, pojęcie "solidarność" pochodzi jeszcze z prawa rzymskiego, a "miłosierdzie" to kategoria silnie obecna w Starym Testamencie. Niemniej, w tej postaci, w której pojawiły się one w naszym kraju, z jednej strony za sprawą skromnej zakonnicy drugiego chóru, której pojawiał się Chrystus. Jednocześnie, drugą sprawą jest "Solidarność". Te rzeczy są na poziomie historycznym, zewnętrznym i politycznym połączone. Również patrząc oczami filozofa, widać, że to idee powiązane – mówi filozof Dariusz Karłowicz.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko
Goście: Ewa Czaczkowska (autorka biografii św. Faustyny Kowalskiej i prymasa Stefana Wyszyńskiego), prof. Paweł Skibiński (historyk, politolog, publicysta), Dariusz Karłowicz (filozof, publicysta)
Data emisji: 7.06.2018
Godzina emisji: 21.08
ml/mk