Krzyżacy, Jeziorak oraz jazz, czyli "Trójka wraca do korzeni" w Iławie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krzyżacy, Jeziorak oraz jazz, czyli "Trójka wraca do korzeni" w Iławie
Jeziorak w IławieFoto: Tomasz Jeleński/PR

Kolejnym przystankiem na trasie cyklu "Trójka wraca do korzeni" była Iława. Relacje z tego miejsca przygotował dla naszych słuchaczy Tomasz Jeleński.

Posłuchaj

Rejs po najdłuższym jeziorze w Polsce (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Program 3 Polskiego Radia kontynuuje reporterską podróż po Polsce. Od 2016 roku dziennikarze stacji z ul. Myśliwieckiej, w ramach akcji "Trójka wraca do korzeni", odwiedzili kilkanaście miast i miasteczek: Gołdap, Gdynię, Rabkę-Zdrój, Kłodzko, Toruń, Cieszyn, Płock, Leszno, Bieruń, Pelpin, Włocławek, Starogard Gdański, Białkę Tatrzańską, Lądek-Zdrój, Solinę, Krościenko, Żywiec, Kalisz i Kielce. A w każdym miejscu, do którego zaglądają, opowiadają słuchaczom o tradycjach miasta i regionu, przybliżają ich specyfikę, wracają do ważnych dat i miejsc w historii.

Tak było również w czwartek 7 czerwca w Iławie. Tego dnia na antenie Trójki nie zabrakło ciekawostek o atrakcjach turystyczno-krajoznawczych i zwyczajach mieszkańców miasta położonego nad najdłuższym jeziorem w Polsce, czyli Jeziorakiem.

Ponadto pojawiły się informacje o mało znanych szczegółów z historii i teraźniejszości regionu, a reporter Programu 3 – Tomasz Jeleński – zaprosił do rozmowy liderów lokalnej społeczności: gospodarzy miasta, przewodników i animatorów kultury – jednym słowem ciekawych ludzi, mieszkańców Iławy i okolic. Nie zabrakło wątków związanych z Krzyżakami – założycielami miasta oraz zaproszenia na Old Jazz Meeting "Złota Tarka", czyli najstarszy festiwal tego gatunku muzyki w Europie.

– Wiosłowałem, żeglowałem i podpatrywałem jak uczą się kapitanowie w jedynej w Polsce Szkole Kapitanów. Szukałem czarnego dębu i wędkowałem w Jezioraku, jednym z najczystszych jezior w kraju – mówi Tomasz Jeleński, który odwiedził z reporterskim mikrofonem Iławę.

Akcja "Trójka wraca do korzeni" trwa cały czas. W następnych miesiącach Program 3 Polskiego Radia odwiedzi kolejne ciekawe miejsca w Polsce.

Polecane