Stała amerykańska baza wojskowa w Polsce?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stała amerykańska baza wojskowa w Polsce?
Gdańsk, 17.11.2017. Amerykański sprzęt wojskowy rozładowany z pokładu statku Armii Stanów Zjednoczonych USS Resolve w Porcie GdańskFoto: PAP/Adam Warżawa

Nasze Ministerstwo Obrony Narodowej złożyło Stanom Zjednoczonym propozycję, by na terytorium Polski na stałe stacjonowała amerykańska dywizja pancerna.

Posłuchaj

Amerykańskie wojsko na stałe w Polsce? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

żołnierze 1200.jpg
Polacy mogą czuć się bezpiecznie?

Pomysł został przedstawiony członkom amerykańskiego Kongresu, którzy niedawno odwiedzili Polskę. Nieoficjalnie dyplomaci NATO uważają, że projekt może naruszać Akt Stanowiący między NATO a Rosją. Ale z drugiej strony litewski resort obrony popiera ideę stałej obecności wojsk USA.

– Mamy żołnierzy amerykańskich w naszym kraju i jest to obecność rotacyjna, tymczasowa. Wiąże się to z odpowiedzią na działania i prowokacje Rosji. Wydawało się, że te siły nie będą musiały długo stacjonować, bo ich obecność w pewien sposób przywoła Rosjan do porządku. Niestety, tak się nie dzieje. Trzeba się zastanowić, czy nie jest to pora, aby wojsko amerykańskie na stałe funkcjonowało w naszym kraju – mówi gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM i były zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

– Od wielu lat wszystkie rządy zabiegały o obecność stałą wojsk amerykańskich. Wierzę w to, że Amerykanie będą konsekwentni i tę brygadę rozmieszczą. Ich obecność ma wymiar polityczny, który służy koncepcji NATO mówiącej, że państwa Traktatu Północnoatlantyckiego będą chronić swoich sojuszników – uważa gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: gen. Roman Polko (były dowódca jednostki GROM, były zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego), gen. Waldemar Skrzypczak (były dowódca Wojsk Lądowych), ppłk Krzysztof Przepiórka (były oficer jednostki GROM), Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute), Tadeusz Wróbel (publicysta, "Polska Zbrojna"), dr Krzysztof Skusiewicz (Instytut Bezpieczeństwa Narodowego Społecznej Akademii Nauk)
Data emisji: 4.06.2018
Godzina emisji: 12.07

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane