Artur Hajzer, czyli ikona himalaizmu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Artur Hajzer, czyli ikona himalaizmu
Warszawa, 19.12.2011. Artur Hajzer pozuje do zdjęcia podczas konferencji prasowej przed pierwszą zimową wyprawą na GasherbrumFoto: Bartłomiej Zborowski/PAP

Ukazała się niedawno pierwsza biografia Artura Hajzera, twórcy programu Polski Himalaizm Zimowy. Jej autor, Bartek Dobroch, był gościem Pawła Drozda.

Posłuchaj

Nowa biografia Artura Hajzera (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Artur Hajzer był jednym z najbardziej doświadczonych i znanych polskich himalaistów. Bartek Dobroch poświęcił mu swoją najnowszą książkę "Artur Hajzer. Droga Słonia".

"Artur Hajzer. Droga Słonia" Bartka Dobrocha (mat. promocyjne) "Artur Hajzer. Droga Słonia" Bartka Dobrocha (mat. promocyjne)

– Nie wiem czy jego główną ideą było takie spopularyzowanie himalaizmu, żeby ten trafił pod strzechy. Na pewno chciał go wypromować w takim stopniu, żeby móc znajdować sponsorów i finansować działanie programu Polski Himalaizm Zimowy i zapewnić Polakom powrót w Himalaje zimą po latach posuchy – mówi Bartek Dobroch.

Artur Hajzer poświęcił górom całe swoje życie. Podczas trwającej od czerwca 2013 wyprawy na Gaszerbrum I, wycofując się z obozu III do II 7.07 2013 roku odpadł od jednej ze ścian Kuluaru Japońskiego. Zginął na miejscu. – Moja książka kończy się i zaczyna od tego. Jego śmierć jest owiana tajemnicą. Przez kilka dni nie było wiadomo, czy to Artur, czy jego partner spadł na Gaszerbrum I – dodaje autor książki.

Ponadto w audycji:

  • Ewa Prądzyńska opowiada o rytualnych lalkach i maskach afrykańskich
  • Igor Spolski i Klaudia Czachor mówią o inicjatywie: koncerty w nepalskich wioskach

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: Bartek Dobroch (autor książki "Artur Hajzer. Droga Słonia"), Ewa Prądzyńska (pracownik Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie), Igor Spolski (muzyk), Klaudia Czachor (kulturoznawczyni)
Data emisji: 3.06.2018
Godzina emisji: 8.07

ml

Polecane