Przestrzeń przepływów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przestrzeń przepływów
Agata Grzybowska, II, z cyklu 9 bram, z powrotem ani jednej, 2017 Foto: © Agata Grzybowska

Dzisiaj nadajemy z Krakowa! Jesteśmy w Bombie i patrzymy na plac Szczepański.

Nasza przestrzeń przepływów jest tu. Chodzimy, oglądamy. W wielkim tłumie, bo Kraków zalany przez turystów. Sprzyja pogoda, sprzyjają atrakcje. Równocześnie trwają 3 duże festiwale! Miesiąc Fotografii, Krakowski Festiwal Filmowy, a na dokładkę Festiwal Muzyki Filmowej My szukamy fotografii, zaznaczamy na festiwalowej mapie kolejne odwiedzone lokalizacje. Wystawy programu głównego Miesiąca Fotografii rozsiane są po kilku lokalizacjach, o czym kuratorka – Iris Sikking  opowiadała już na naszej antenie. Ma to bezpośredni związek z tematem głównego programu  "w centrum rozważań tegorocznego festiwalu jest nieustanny przepływ ludzi, informacji i substancji poprzez granice rozrastających się obszarów miejskich, cyberprzestrzeni i zagrożonych terenów przyrodniczych. Rządzący odwracają wzrok, nie chcą widzieć pojawiających się w różnych częściach świata strumieni uchodźców i migrantów, natłoku możliwych do zmanipulowania informacji oraz ogromnych ilości szkodliwych substancji odprowadzanych do rzek i unoszących się w atmosferze. Wycofują się i ugruntowują swoją władzę, by chronić to, co posiadają. Krótkotrwały sukces jest ważniejszy niż stworzenie wizji świata przyszłości, rozwijającego się w sposób zrównoważony".

Tu można wysłuchać pierwszej godziny audycji z 2.06.2018 >>>

Tu można wysłuchać drugiej godziny audycji z 2.06.2018 >>>

Rozważania  to dobre słowo. Festiwal przez ostatnie lata ewoluuje w tę stronę. Wystawy są początkiem rozmowy lub budują konteksty dla dyskusji obecnych już w przestrzeni publicznej. Sztuka fotografii ustępuje miejsca zagadnieniom aktualnym społecznie i geopolitycznie. Czy ta nasza intuicja jest słuszna, sprawdziliśmy w rozmowie z gośćmi podczas programu. 


Katja Stuke i Oliver Sieber, z cyklu Ty i ja, 2014 © Katja Stuke i
Oliver Sieber Katja Stuke i Oliver Sieber, z cyklu Ty i ja, 2014 © Katja Stuke i Oliver Sieber

Michał Łuczak, z cyklu "Wydobycie", 2017–2018 © Michał Łuczak Michał Łuczak, z cyklu "Wydobycie", 2017–2018 © Michał Łuczak

Odwiedzili nas Agnieszka Dwernicka  dyrektorka Miesiąca Fotografii, Joanna Gorlach – koordynatorka wystaw oraz Agata Grzybowska – autorka pokazywanej na festiwalu wystawy "9 bram, z powrotem ani jednej". O książce Agaty, pod tym samym tytułem, opowiadaliśmy w RDK jakiś czas temu. Skoro Kraków  nie zapominamy o jeszcze jednym trwającym festiwalu  Green Zoo. Trwa właśnie 8. edycja tej rozsmakowanej w dobrej muzyce imprezy. 


Jules Spinatsch "Ślepy zaułek" © Jules Spinatsch. Dzięki uprzejmości Christophe Guye Gallery
Jules Spinatsch "Ślepy zaułek" © Jules Spinatsch. Dzięki uprzejmości Christophe Guye Gallery

Od krakowskich tematów zrobiliśmy dwa wyjątki. Pierwszy dla opowieści Michała Margańskiego o "Rzeczach warszawskich", drugi dla przeglądu wydarzeń w telefonicznym skrócie. Biegliśmy przez Wrocław, Ostrów Wielkopolski i Łódź

na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaMichał Margański 
Data emisji: 2.06.2018 
Godziny emisji: 13.08, 14.08

Polecane