Zakaz palenia przy dziecku w samochodzie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zakaz palenia przy dziecku w samochodzie?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: kasarp studio/Shutterstock.com

Zakaz palenia papierosów w samochodzie, zgodnie z kodeksem drogowym, dotyczy kierowców zawodowych, którzy zajmują się przewożeniem osób. Ale! Ministerstwo Zdrowia rozważa pomysł rozszerzenia zakazu.

Posłuchaj

Czy zakaz palenia w samochodzie w towarzystwie dzieci to dobry pomysł? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

butelki alkohol FREE 1200_660.jpg
Czy zakaz nocnej sprzedaży alkoholu to dobry pomysł?

Mandat groziłby za palenie papierosów w aucie przy dziecku. Palenie w samochodzie w obecności dziecka karane jest mandatami we Włoszech, Austrii i Wielkiej Brytanii.

– Ten pomysł zrodził się we współpracy ze środowiskiem medycznym – zaznacza prof. Małgorzata Balwicka-Szczyrba, prawnik z Uniwersytetu Gdańskiego i współautorka pomysłu. – Myślimy o dzieciach do 18. roku życia. Są wartości chronione przez konstytucję i prawo cywilne: prywatność i zdrowie. W wielu orzeczeniach i wywodach naukowych można przeczytać, że pewne dobra są ważniejsze. A takim jest z pewnością zdrowie – podkreśla.

– Kto dał prawo o tym decydować? Może ja mam inny system wartości i uważam, że zdrowie nie jest aż tak istotne – mówi prof. Witold Kwaśnicki z Instytutu Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. – Jeżeli regulujemy palenie w samochodzie, to może przeklinanie też szkodzi osobowości dziecka? W takim razie wprowadźmy zakaz przeklinania czy głośnego słuchania muzyki w aucie – dodaje.

kierowca free 1200.jpg
Czy sprawdzać zdolność do prowadzenia samochodu kierowców-seniorów?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Małgorzata Balwicka-Szczyrba (prawnik, Uniwersytet Gdański), prof. Witold Kwaśnicki (Centrum im. Adama Smitha, Instytut Nauk Ekonomicznych, Uniwersytet Wrocławski), Maciej Wroński (Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego), prof. Jacek Jassem (kierownik Katedry Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich), Wiesław Kołak (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci)
Data emisji: 30.05.2018
Godzina emisji: 12.07

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane