Srogie kary dla właścicieli psów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Srogie kary dla właścicieli psów?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/SNP_SS

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało zwiększenie sankcji "dla nieodpowiedzialnych opiekunów zwierząt". 

Posłuchaj

Wysokie kary za niedopilnowanie psa? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

myśliwy 1200.jpg
Czy zmiany w prawie łowieckim były potrzebne?

Chodzi o psy pozostawione bez opieki i odpowiedniego nadzoru. Właściciele psów, którzy nie zachowują środków ostrożności, muszą liczyć się z grzywną do 5 tysięcy złotych, a nawet karą ograniczenia wolności.

– Jeżeli psy będą stwarzać zagrożenie, to nie będą mogły swobodnie przebywać na spacerze. Oczywiście my nie chcemy, aby te zwierzęta były trzymane na łańcuchu – mówi Andrzej Skowron, sędzia z Sądu Rejonowego w Tarnowie. – Mamy bardzo dużo psów niewłaściwie przetrzymywanych lub niepilnowane przez właścicieli, którzy czują się bezkarnie. Stąd pomysł na nowe przepisy – dodaje.  

– Absolutnie nigdy nie zaczepiamy psa spotkanego na ulicy. Tak samo jak nie zaczepiamy ludzi, nawet znajomych, i znienacka ich nie przytulamy, dotykamy czy straszymy – podkreśla Aneta Awtoniuk, trenerka zajmująca się szkoleniem psów. – Mam poczucie, że w przepisach mamy schizofrenię. W lutym zostało uchwalone prawo, które pozwala psom funkcjonować w przestrzeni miejskiej bez kagańca i smyczy, pod warunkiem, że opiekun jest w stanie zapanować pod psem. Z drugiej strony nie ma nikogo, kto mógłby to ocenić – zaznacza. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Andrzej Skowron (sędzia, Sąd Rejonowy w Tarnowie, delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości), Aneta Awtoniuk (behawiorystka, trenerka zajmująca się szkoleniem psów), Jacek Bożek (Klub Gaja), Maciej Onyszkiewicz (lekarz weterynarii), dr Anita Kucharska-Dziedzic (Stowarzyszenie BABA), Cezary Wyszyński (Fundacja VIVA)
Data emisji: 29.05.2018
Godzina emisji: 12.06

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane