Krzysztof Czyżewski: musimy budować wspólnoty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krzysztof Czyżewski: musimy budować wspólnoty
Krzysztof CzyżewskiFoto: By Kontrola [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Krzysztof Czyżewski jest – tak mówi o sobie – "nejmarem". Nejmarem? To jakieś nieporozumienie: Neymar, przez "y", to przecież wybitny piłkarz… A "nejmar" przez "j"? Tak na Bałkanach nazywano budowniczych mostów. Ośrodek "Pogranicze" buduje niewidzialne mosty między kulturami i pokoleniami.

Posłuchaj

Krzysztof Czyżewski, czyli budowniczy mostów między ludźmi (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

"Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei" Krzysztof CzyżewskiKrzysztof Czyżewski "Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei" 

Jego najnowsza książka, "Zapiski praktyka idei. Małe centrum świata", została uhonorowana Nagrodą im. ks. Józefa Tischnera. A działalność działającej już prawie trzydzieści lat Fundacji "Pogranicze" – Europejską Nagrodą Kultury Księżniczki Małgorzaty przyznawaną przez Europejską Fundację Kultury z siedzibą w Amsterdamie.

– W dzisiejszym świecie pogranicza słabną, umacniają się za to granice. Nie mam tu na myśli tych państwowych, a kulturowe. Czujemy wszyscy, że najsilniejsze konflikty są wewnątrz naszych wspólnot. Różnimy się kulturowo, językiem, tradycją, religią i mamy problem z integracją, z budowaniem wspólnoty. Mosty to w pewnym sensie zapomniana sztuka. Mam poczucie, że w czasie modernizmu, nowoczesności budowanej na wolności indywidualnej, utrwalał się paradygmat, który mocno wybijał osobny brzeg. W tym upatrywałbym dziś pracy budowniczego mostów. Bardzo potrzebujemy wspólnotowej opowieści – mówi Krzysztof Czyżewski.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: Krzysztof Czyżewski (praktyk idei, animator kultury, poeta i eseista, współtwórca Ośrodka "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze)
Data emisji: 28.05.2018
Godzina emisji: 21.10

ml/mk

Polecane