Redbad Klijnstra-Komarnicki. Holenderskie spojrzenie na Polskę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Redbad Klijnstra-Komarnicki. Holenderskie spojrzenie na Polskę
Redbad Klijnstra-KomarnickiFoto: Wojciech Dorosz/PR

– Przyjąłem nazwisko żony, bo chciałem zakorzenić się w polskości – mówi Redbad Klijnstra-Komarnicki w audycji "Cogito ergo…".

Posłuchaj

Redbad Klijnstra-Komarnicki o tym, co różni Polaków od Holendrów (Cogito ergo.../Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 Gdy przyjechałem do Polski na studia, nie miałem w planach, żeby tu zostać. Polskę postrzegałem jako kraj, z którego pochodzi moja mama. Przyjeżdżaliśmy tu zawsze na wakacje. Kiedy jednak stało się jasne, że chcę zgłębić sztukę teatru i aktorstwo, mój ojciec, który jako Fryz dopilnował, bym był dwujęzyczny, namówił mnie, żebym zajrzał również na dzień otwarty do polskich szkół – wspomina gość Trójki.

Aktor, reżyser, działacz kulturowy mieszka w Polsce od prawie trzydziestu lat. W rozmowie z Maciejem Pawlickim opowiada o tym, czy woli grać w teatrze, czy tworzyć sztuki teatralne. Mówi o różnicach między teatrem holenderskim i polskim. Czy jego zdaniem system teatralny w naszym kraju wymaga reformy? Jak w jego opinii Polska zmieniła się od 1989 roku? Jak postrzegają swój kraj Holendrzy, a jak Polacy? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Było to już dwudzieste spotkanie w ramach autorskiego cyklu Macieja Pawlickiego "Cogito ergo…"  pogłębionych, pełnych refleksji rozmów z postaciami ze świata m.in. kultury i nauki na temat spraw najważniejszych, ale też otaczającej nas codzienności.

Do tej pory gośćmi dziennikarza byli: Krzesimir Dębski, bracia Łukasz i Paweł GolcowieArkadiusz Gołębiewski, Jerzy Grunwald, Antonina KrzysztońRyszard Legutko, Piotr Liroy-Marzec, Halina Łabonarska, Tomasz Łysiak, Włodek Pawlik, Jan Pietrzak, Jan PolkowskiJoanna Siedlecka, Marcin Wolski i Krzysztof Zanussi, prof. Jan Żaryn, Aleksandra Rybińska, Katarzyna Matuszewska.

***

Tytuł audycji: Cogito ergo…
Prowadzi: Maciej Pawlicki
Gość: Redbad Klijnstra-Komarnicki (aktor, reżyser, działacz kulturowy)
Data emisji: 26.05.2018
Godzina emisji: 16.10

mk

Polecane