Roald Amundsen, czyli ostatni wiking

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Roald Amundsen, czyli ostatni wiking
Roald Amundsen w ubraniu polarnym po powrocie z belgijskiej ekspedycji Antarktyki 1897-1899Foto: Daniel Georg Nyblin/domena publiczna/ Wikimedia Commons

– Roald Amundsen to bohater i zarazem inspiracja dla wszystkich, którzy wybierają się rejony polarne. Pokazał, jak należy dobrze przygotować się do takiej wyprawy – mówi żeglarz Krzysztof Jasica.

Posłuchaj

Kim był Roald Amundsen? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki "Amundsen. Ostatni wiking" Stephena Bowna, Wydawnictwo Poznańskie Okładka książki "Amundsen. Ostatni wiking" Stephena Bowna, Wydawnictwo Poznańskie

Był jednym z największych odkrywców i badaczy polarnych w historii. Pierwszy zdobył biegun południowy, a Północ eksplorował na statkach, w samolotach i na pokładzie sterowca. Roald Amundsen mógł zrealizować swoje zamierzenia dzięki znakomitemu zmysłowi organizacji i znajomości ludzkiej natury, ale i on miał swoje wady  jak każdy człowiek. O nim traktuje książka "Amundsen. Ostatni wiking", o której Paweł Drozd rozmawiał z Krzysztofem Jasicą.

Ponadto w audycji:

  • Od miesiąca afrykańskie państwo Suazi ma nową nazwę. Teraz królestwo króla Mswatiego III nazywa się eSwatini. Czym i jak żyje to jedno z najmniejszych państw Czarnego Kontynentu? Na to pytanie odpowiedział Artur Urbański z torre.pl.
  • Chiny eksportują swoją kulturę i wartości. Jednym z elementów tej polityki jest rosnąca popularność chińskich sztuk walki, o czym mówiła Ewa Ciembroniewicz, mistrzyni wushu/kung fu.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: Krzysztof Jasica (żeglarz), Artur Urbański (torre.pl), Ewa Ciembroniewicz (mistrzyni wushu/kung fu)
Data emisji: 26.05.2018
Godzina emisji: 8.07

pd/mk

Polecane