Liberalizacja prawa aborcyjnego w Irlandii. "To kulminacja wielu zmian w społeczeństwie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Liberalizacja prawa aborcyjnego w Irlandii. "To kulminacja wielu zmian w społeczeństwie"
Kim była Savita Halappanavar i dlaczego jej śmierć była przełomowa dla dyskusji o dopuszczalności aborcji w Irlandii? Foto: PAP/EPA/AIDAN CRAWLEY

– Musimy skupić się na tym, jak wygląda Irlandia A.D. 2018 a nie 1983. Bardzo wiele osób wciąż myśli o Irlandii jako kraju bardzo katolickim, konserwatywnym – ocenia Zbigniew Zaliński, dziennikarz irlandzkiego radia RTÉ. 

Posłuchaj

Jak zmieniało się irlandzkie społeczeństwo? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

mid-epa06762625.jpg
Exit poll: ponad 2/3 Irlandczyków za liberalizacją przepisów aborcyjnych

Gość "Raportu o stanie świata" przypomina, że w 2015 roku w Irlandii przeprowadzono referendum w sprawie małżeństw jednopłciowych i 62 procent wyborów zagłosowało na "tak". – Był to pierwszy moment, kiedy Irlandczycy i świat jakby obudzili się i powiedzieli: Irlandia się zmienia się – ocenia Zbigniew Zaliński.

O co dokładnie byli pytani Irlandczycy w referendum? – W głosowaniu odpowiadali na pytanie, czy są za tym, by odrzucić czy utrzymać artykuł 40.3.3, który znany jest jako ósma poprawka do irlandzkiej konstytucji. Artykuł ten został dodany do ustawy zasadniczej w roku 1983, również w trakcie referendum. Stawia on znak równości między prawem do życia nienarodzonego dziecka i jego matki – przypomina rozmówca Dariusza Rosiaka.

Bardzo ważną postacią dla ostatniego referendum była tragicznie zmarła Savita Halappanavar. Jaka była jej historia? Czy wiemy już, jakie będzie obowiązywać prawo aborcyjne w Irlandii? Co spowodowało spadek znaczenia Kościoła katolickiego w debacie publicznej w tym kraju?

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której ponadto:

  • Prezydent Trump odwołuje szczyt amerykańsko-koreański. Racjonalna decyzja czy apogeum chaosu w amerykańskiej polityce zagranicznej?
  • Włochy mają wreszcie nowy rząd. Czy teraz zaczną się prawdziwe kłopoty Unii Europejskiej?
  • Relacja z kosowskiej Mitrowicy – miasta, które jak żadne inne nie uosabia bałkańskich wrogości między narodami.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście:
dr Oskar Pietrewicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie), Paweł Bravo ("Tygodnik Powszechny"), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Zbigniew Zaliński (dziennikarz irlandzkiego radia RTÉ)
Autor materiału dodatkowego: Adrian Bąk

Data emisji: 
26.05.2018 
Godzina emisji: 
15.09

gs/jp

Polecane