Trzy lata od wyborów. Jakim prezydentem jest Andrzej Duda?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trzy lata od wyborów. Jakim prezydentem jest Andrzej Duda?
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Grzegorz Momot

– Prezydent Andrzej Duda chce wnieść polski element do sposóbu myślenia Europy i świata – mówiła Elżbieta Jakubiak, była szefowa gabinetu Lecha Kaczyńskiego. – Według pani minister jest to być może polski punkt widzenia, ale według mnie są to banialuki – stwierdził z kolei Jan Lityński, były doradca Bronisława Komorowskiego.

Posłuchaj

Jakim prezydentem jest Andrzej Duda? (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W czwartek mija trzecia rocznica 2. tury wyborów prezydenckich w których Andrzej Duda pokonał Bronisława Komorowskiego. Prowadząca audycję pytała byłą szefową gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, czy obecny prezydent jest kontynuatorem jego polityki.

 Uważam, że każdy z nas, obejmując taki urząd, musi wyrąbać sobie ścieżkę prywatnej drogi, kariery a jednocześnie politycznej odpowiedzialności za swój program. Pan prezydent był współpracownikiem Lecha Kaczyńskiego, ale to nie oznacza, że te wszystkie dzieła czy polityki prezydenta przenoszą się na Andrzeja Dudę  stwierdziła Elżbieta Jakubiak. – Sytuacja polityczna jest taka, że co 3, co 5, co 7 lat mamy wymianę na stanowiskach prezydentów. W innej sytuacji rządził Lech Kaczyński, w innej rządzi Andrzej Duda  dodała.

 Lech Kaczyński nigdy nie mówił takich głupstw, jakie mówi prezydent Duda. Lech Kaczyński miał jednak pewne wyobrażenie o historii. On nigdy nie powiedziałby, że po 1989 roku rządzili nami teoretycznie zdrajcy  stwierdził Jan Lityński. – Jedyne, co u prezydenta Dudy doceniam, to jego weto ws. degradacji ludzi nieżyjących – dodał.

Więcej informacji i komentarzy na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Elżbieta Jakubiak stwierdziła, że prezydent próbuje dziś zaimplementować "polski punkt widzenia" elitom w Europie i na świecie.  Chciałabym, aby poważnie rozmawiano o polskich prezydenturach. Myślę, że prezydentura Andrzeja Dudy wymaga takiej poważnej rozmowy. Jak dzisiaj, w takim świecie, który jest teraz, czyli z wojną na Ukrainie, z bardzo niebezpiecznymi konfliktami w Europie i na świecie, polski prezydent ma się odnaleźć. Moim zdaniem, polski prezydent chce wnieść jakiś polski element do sposóbu myślenia Europy i świata  zaznaczyła Jakubiak.

Jan Lityński nie zgodził się ze swoją przedmówczynią. – Według pani minister jest to być może polski punkt widzenia, ale według mnie są to banialuki. Prezydent mówi w ONZ o Pawle Włodkowicu, bardzo ważnym prawniku i myślicielu w historii Polski, ale to jest kompletnie dla świata niezrozumiałe. To nie jest żaden polski punkt widzenia. To jest mówienie do ludzi, którzy w ogóle tego nie słyszą – podkreślił Lityński.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Elżbieta Jakubiak (w latach 2005-2007 szefowa gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego), Jan Lityński (były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego)
Data emisji: 23.05.2018
Godzina emisji: 17.45

dc/kw

Polecane