Wolne niedziele dla wszystkich poza służbami?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wolne niedziele dla wszystkich poza służbami?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Adisa/Shutterstock.com

Według NSZZ "Solidarność" Polacy dobrze przyjęli zakaz handlu w niedzielę. To zachęca związek do rozszerzenia pomysłu.

Posłuchaj

Czy w niedziele powinny pracować wyłącznie służby? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

shutterstock_1039290799 zakupy1200.jpg
Czy zakaz niedzielny jest dobrym pomysłem?

"Będziemy dążyć do tego, by wprowadzić takie regulacje, które będą zezwalały na pracę tylko tam, gdzie jest to niezbędne" – ogłosili związkowcy.  

– Chcielibyśmy doprecyzować przepisy z siódmego rozdziału ustawy, dotyczącego pracy w niedziele i święta tak, aby w te dni pracowali wyłącznie ci, którzy bezwzględnie muszą – mówi Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Związku Zawodowego NSZZ "Solidarność", który wymienił listę zawodów wykluczonych z proponowanej ustawy. Aktualnie przyzwyczajamy się do niedziel, podczas których niemal wszystkie sklepy są zamknięte. – Jak na razie skutki są lepsze od tego, co można było przewidzieć. Przede wszystkim przeczą zapowiedziom katastrofy, która miała nas spotkać – dodaje Marek Lewandowski.

– Wszelkiego rodzaju zakazy aktywności działają w dłuższej perspektywie na niekorzyść samego pracownika i w przyszłości odbiją się na jego domowym budżecie. Kto będzie definiował słowo "zawód niezbędny"? Mam duże wątpliwości, jak w ogóle można określić taką niezbędność. Motywujmy ludzi do zarabiania, bogacenia się. Twórzmy bogate społeczeństwo, a nie degradujmy go zakazami – podkreśla z kolei dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Marek Lewandowski (rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność"), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), Edyta Kochlewska (redaktor naczelna portalu dlahandlu.pl), Mirosław Pęczak (kulturoznawca), Paweł Grzelak (4P Research mix)
Data emisji: 22.05.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane