Zamiatane, przemilczane, czyli niewygodne prawdy o współczesnym (wspaniałym?) świecie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamiatane, przemilczane, czyli niewygodne prawdy o współczesnym (wspaniałym?) świecie
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Nutnaree Saingwongwattana

Czy świat singli ma przyszłość? Pomijając problemy biologicznej natury (w przypadku chęci posiadania potomstwa) – pojawiają się zawiłości i komplikacje natury psychicznej, emocjonalnej.

Posłuchaj

Świat singli w życiu i na ekranie (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

pap_20170518_0U6 1200 dama z lasicka.jpg
"Dama z gronostajem". Jak ważna jest dla Polski?

Dla singli w wieku 25-34 lata posiadanie partnera nie jest najważniejsze. To czas doskonalenia swoich umiejętności, posiadania już pewnego stażu pracy czy możliwość swobodnego poruszania się po rynku pracy. Ale potem pojawiają się różne komplikacje…

Ludzie, którzy zbyt intensywnie koncentrują się na pracy zawodowej ("Bez wytchnienia"), poświęcają jej zbyt wiele czasu, coraz częściej stają się też jej (pracy) ofiarami. Syndrom chronicznego zmęczenia to nie wymysł ludzi leniwych lecz choroba nadaktywnych, nadambitnych perfekcjonistów. Ta choroba zmienia życie – po prostu udaremnia dalsze funkcjonowanie w dotychczasowej formie.

Łączy się to z problemem współczesnego niewolnictwa. Dotyczy to ludzi zatrudnianych na niegodziwych warunkach w korporacjach, w fabrykach i innych w miejscach, gdzie niskie płace i nienormowany (ponadnormatywny) czas pracy nie pozwalają właściwie na żadne życie prywatne; gdzie jakakolwiek opieka socjalna nie wchodzi w grę. Bohaterka "Kobiety w niewoli" dodatkowo jest jeszcze poniżana i wykorzystywana w domu.

Formą ucieczki z realu jest świat wirtualny ("Opętani") – ale to też grozi swego rodzaju zniewoleniem, ubezwłasnowolnieniem. Co dzieje się, gdy ktoś usiłuje wyplątać się z sieci portali społecznościowych? Czy nie grozi za to "śmierć" towarzyska, wypadnięcie z jakiegoś kręgu znajomych, a co za tym idzie – samotność?

Ten ciąg tematyczny zamyka wizja futurystyczna. Nieustający postęp technologiczny z jednej strony jest korzystny dla ludzi – lecz niesie też zagrożenia, o jakich twórcy nowych technologii nie myślą ("Przyszłość człowieka pracy"). Za to zastanawiają się nad tym socjolodzy i psycholodzy. Zastępowanie pracy ludzkiej – pracą robotów sprawi, że coraz więcej ludzi pozostanie bez pracy. Jak będzie wyglądało ich życie? Czym wypełnią nadmiar wolnego czasu? Z czego będą żyli, jak zarobkowali? Czy i jak posiadanie – lub nie – pracy (płatnej) zmieni układ w strukturze społecznej?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Barbara Popławska (coach, poradnia psychologiczna "W stronę zmiany"), Łukasz Jasina (historyk kina, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 16.05.2018
Godzina emisji: 21.08

kw/mk

Polecane