Czy to dobrze, że Polska kupiła kolekcję książąt Czartoryskich?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy to dobrze, że Polska kupiła kolekcję książąt Czartoryskich?
"Dama z gronostajem" Leonarda da VinciFoto: Domena publiczna

Ta historia wciąż rozpala polityczne głowy. Za 100 mln euro do Skarbu Państwa trafiła Kolekcja Czartoryskich. 

Posłuchaj

Dyskusje wokół kolekcji Czartoryskich (Za, a nawet przeciw)
+
Dodaj do playlisty
+

SZTUKA_1200.jpg
Jak się wzbogacić na sztuce?

"Dama z gronostajem" Leonarda to najsłynniejszy obraz zbiorów, które liczą ponad 86 tys eksponatów. W kolekcji znajdziemy m.in. "Krajobraz​ z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta, rysunki Renoira, akt Hołdu Pruskiego z 1525 roku, rękopisy Jana Długosza czy buławę hetmana Stefana Czarnieckiego.

– Oczywiście, że się opłacało zakupić tę kolekcję. Warto jednak podkreślić, że są to dwie ceny. Pierwsza to jest w euro lub złotówkach i jest ona jak na wartość tej kolekcji niewielka. Niektórzy mówią, że jest to 5 lub 10 procent prawdziwej wartości. Z drugiej strony jest ona bezcenna. To przecież ogromna część historii Polski, opowiedziany wspaniałymi zabytkami – mówi Zofia Gołubiew, wieloletnia dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, prezes Fundacji Czartoryskich.

– Nie wolno wywieźć np. "Damy z gronostajem" za granicę naszego kraju. Obecny minister kultury z pewnością nie wyda takiej zgody, ale może pojawić się w przyszłości nowy minister, który wyda zgodę na wyjazd obrazu lub innego dzieła z kolekcji. Nasi ministrowie muszą brać wszystko pod uwagę. Mam wątpliwości co do tego pośpiechu – mówi poseł Platformy Obywatelskiej Grzegorz Furgo z Sejmowej Komisji Kultury.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Zofia Gołubiew (historyk sztuki, wieloletnia dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie i prezes Fundacji Książąt Czartoryskich), Grzegorz Furgo (poseł, Platforma Obywatelska, Sejmowa Komisja Kultury) Marcin Makowski (tygodnik "Do Rzeczy", "Wirtualna Polska"), Joanna Scheuring-Wielgus (posłanka niezrzeszona), Andrzej Betlej (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), Dominik Owczarek (Instytut Spraw Publicznych) 
Data emisji: 15.05.2018
Godzina emisji: 12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane