Czy zasady płacenia składki ZUS dla prowadzących działalność muszą się zmienić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy zasady płacenia składki ZUS dla prowadzących działalność muszą się zmienić?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Whitelook/Shutterstock.com

Nie od dziś wiadomo, że to, co najbardziej obciąża małe polskie firmy, to podatek odprowadzany do ZUS, zwany składką. Płacimy ZUS, prowadząc działalność, nawet jeśli nie zarabiamy.

Posłuchaj

Czy zasady płacenia składki ZUS muszą się zmienić? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Pieniadze zdrowie 1200.jpg

Dlatego premier Mateusz Morawiecki zapowiedział niższy ZUS dla Polaków. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało projekt stosownej ustawy, z której wynika, że mniejszą składkę zapłaci jedynie 10 proc. prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. Mniejszą składkę zapłacą tylko ci, których przychód nie przekroczy 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia…

– Nie ulega wątpliwości, że zmiany w tym zakresie są konieczne. Mieliśmy do czynienia z pewnego rodzaju niemocą, która powodowała, że mimo powstawania różnych projektów, to nie były one wprowadzane w życie. To krok w dobrym kierunku, ale wydaje mi się, że można pójść nieco dalej. Główny problem polega na tym, że obecny projekt zakłada powiązanie w pewnym zakresie tej proporcjonalności składek na ZUS z przychodem, który oni uzyskują, a nie dochodem – tłumaczy Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP.

– Niestety, wszystko jest postawione na głowie. Wzięło się to stąd, że system zbudowany pod koniec lat 50. działał wedle zasady: jedni pracują, żeby inni mogli być emerytami. To znakomicie się domykało, kiedy było nas dużo i więcej pracowało, niż było na emeryturze – podkreśla ekonomista Andrzej Polaczkiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Łukasz Kozłowski (Pracodawcy RP), Andrzej Polaczkiewicz (ekonomista) dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha, miesięcznik finansowy "Bank"), prof. Bogusław Półtorak (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Politechnika Warszawska), Zbigniew Żurek (Business Centre Club) 
Data emisji: 14.05.2018
Godzina emisji: 12.07

kw/ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane