Kobiety

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kobiety
Dorota MasłowskaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Dzisiaj mamy dzień kobiet. Głównymi bohaterkami naszego programu są artystki wyraziste, wzbudzające emocje, niejednoznacznie oceniane za to odważnie oceniające otaczajacy nas świat.

Już to brzmi jak credo naszej audycji :) W kolejności pojawiania się w naszym studiu: Dorota Masłowska i M.I.A.

W opisie wydawcy "Inni ludzie" Doroty Masłowskiej to "gatunkowa hybryda, polifoniczny utwór-potwór, którego komiksowo uproszczone postacie, jak to u Masłowskiej, zdają się bohaterami posiłkowymi. Bo prawdziwym, najważniejszym bohaterem jest tu język, którym mówią (albo który mówi nimi): buzujący energią i dowcipem, a jednocześnie brutalny, kaleki, pełen niechęci i uprzedzeń. To w nim rozgrywa się erozja więzi, resztek wyższych uczuć i ludzkiej solidarności". Naszym zdaniem to utwór, który trzeba czytać na głos, wtedy precyzja języka, głęboko ukryte aluzje, nawiązania i przemyślenia (!) wybrzmiewają najpełniej. Utwór został napisany z myślą o scenie – zobaczymy go w TR Warszawa już jesienią! Z autorką rozmawia Jan Niebudek.

Tu można wysłuchać pierwszej godziny audycji z 12.05.2018 >>>

Tu można wysłuchać drugiej godziny audycji z 12.05.2018 >>>

M.I.A. przyjechała do Polski na festiwal Millenium Docs Against Gravity w związku z filmem "Mathangi/Maya/M.I.A", który wyreżyserował jej szkolny kolega – Stephen Loveridge. Film jest świetnym uzupełnieniem wiedzy dla fanów artystki – znajdą wiele smaczków towarzyszących debiutowi czy nagrywaniu kolejnych albumów. Ale, co ważne, film otwiera wiele wątków, które są dyskusją o naszym świecie – sytuacja kobiet, stosunek do imigrantów, terroryzm jako narzędzie walki. Artystka jest naszym gościem już dzisiaj, a latem wraca do Polski na OFF Festival!

Agnieszka Szydłowska wybiera dzisiaj spotkanie z Marianem Misiakiem. O mieście i kulturze opowiada za pomocą liter. Marian Misiak zaprojektował nowy symbol Muzeum Narodowego we Wrocławiu i przyczynił się do reaktywacji Wystawy Wrocławskiej Grafiki Użytkowej po 50 latach przerwy. Projektant, typograf i publicysta spotka się z uczestnikami CreativeMorningsWRO w piątek 18 maja o godz. 8.30 w nowej klubokawiarni Recepcja przy ul. Ruskiej 46A.

Agnieszka Obszańska poleca sąsiedzkie spotkania we Wrocławiu, do których oczywiście każdy może dołączyć. Wspólne spacery, oglądanie wystaw, podwórkowy plener malarski, warsztaty fotograficzne, sąsiedzkie kino pod gołym niebem, potańcówka czy sąsiedzka uczta – to tylko niektóre z propozycji programu "Sąsiadujemy", służącego rozwijaniu relacji mieszkańców wrocławskich osiedli – Ołbina, Brochowa, Kleczkowa i Przedmieścia Oławskiego. Bogaty i zróżnicowany program przygotowany przez Strefę Kultury Wrocław z partnerami, w którym kluczowe będą działania w Pracowni Komuny Paryskiej 45, Dzień Sąsiada oraz Dzień Trójkąta, realizowany będzie od maja do września bieżącego roku, a u nas opowiada o nim Natalia Romaszkan.

Ruszamy też do Leica Gallery w Warszawie prosto na wystawę (świetną!) Tomasza Wysockiego. Fotograf w najnowszym projekcie skupia się na tematach fundamentalnych i uniwersalnych, powołując do życia na potrzeby swoich fotografii szereg frapujących postaci. Artysta opowiada: "Jestem zafascynowany człowiekiem. Tym co można z niego ulepić. Już nie na zasadzie plasteliny, którą sam kształtuję, tylko na zasadzie formy. Tej, która się powstaje pod wpływem rozmów, przeżywanych emocji, wspólnie spędzonych chwil".

Tomasz Wysocki w subiektywny sposób pokazuje kolejne etapy życia. Narodziny, dorastanie, dojrzałość i starość przedstawia poprzez alegoryczne, pełne ukrytych znaczeń i drobiazgowo skomponowane kadry. Sytuacje przez niego wymyślone dzieją się poza czasem i przestrzenią, maksymalnie oddziałując na widza formą i ukrytą w fotografii anegdotą. U nas Tomasz Wysocki opowiada o fotografiach i procesie ich powstawania, a koniecznie zajrzyjcie też na Making-of (produkcja zdjęcia #9).

na FB jesteśmy 24/7

***   

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaMichał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 12.05.2018
Godziny emisji: 13.08, 14.07

Polecane